Co pamiętamy z Czarnobyla?
Zamieszanie, brak informacji i płyn Lugola
tkwią w pamięci Polaków jako skojarzenia z awarią reaktora
atomowego na Ukrainie. Wspomnienia sprzed 20 lat ujawnia
internetowa ankieta - poinformował Discovery Channel.
20 lat temu, 26 kwietnia 1986 r., w elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie (która wówczas wchodziła w skład Związku Radzieckiego) eksplodował jeden z bloków energetycznych. Uwolniony przy wybuchu materiał radioaktywny doprowadził do skażenia znacznej części środkowej, wschodniej i północnej Europy.
Co dziś ludzie pamiętają z tego wydarzenia i jakie obecnie mają skojarzenia - sprawdzono w ankiecie zamieszczonej na trzech portalach. Ponad 1,3 tys. osób przez tydzień odpowiadało na dwa pytania: "Co kojarzy Ci się z katastrofą w Czarnobylu, co pamiętasz z tamtych czasów?" oraz "Jak zachowałbyś się w sytuacji, gdyby podobna katastrofa miała miejsce w Polsce w dzisiejszych czasach?"
Z okresu katastrofy ankietowani najlepiej zapamiętali płyn Lugola - wynika z ankiety. Jeden z internautów napisał: "Chodziłem wtedy do drugiej klasy podstawówki, byliśmy akurat w trakcie występu tanecznego, ponieważ byliśmy klasą taneczną; pamiętam że został on przerwany i podano nam wszystkim płyn Lugola".
"Fioletowo-granatowy napój, który każdy musiał wypić - tę rzecz pamiętam najlepiej" - wpisał inny ankietowany. Wśród skojarzeń z awarią wymieniano też pochód pierwszomajowy, na zakończenie którego wszyscy szli do pobliskich przychodni, aby wypić słynny płyn.
Ankietowani pisali także, że baliby się ponownej, tak strasznej katastrofy. Według nich, pomimo upływu lat, rozwoju techniki i postępu, na taką tragedię nie ma antidotum - czytamy w materiale Discovery Channel.
Internauci uznali też, iż za mało dyskutuje się o zachowaniu w wypadku awarii atomowej. "Trudno przed taką katastrofą się obronić, a skutki są poważne, chociaż niektórzy naukowcy je bagatelizują. Najgorzej, że w 1986 r. nie informowano o wybuchu, sposobach zabezpieczenia i skutkach. Nie wiedziałbym, co zrobić w takiej sytuacji" - napisał jeden z internautów. Inny pisał: "mam dziś ponad 30 lat i nadal nie wiem, jak powinno się zachować w takiej sytuacji. Polska nie wyciągnęła wniosków z tamtego incydentu. Nie było programów ani w szkole, ani w TV pokazujących, co zrobić powinien szary obywatel, jak się zachować, jakie podjąć środki ostrożności. Myślę, że ponad 90% społeczeństwa nic by na ten temat nie wiedziało".
Spora część odpowiadających uznała też, iż w obliczu takiej tragedii bez wahania uciekłaby za granicę - napisano w podsumowaniu ankiety.