Co odnajdują celnicy w paczkach?
Blisko półmetrowej średnicy krąg z
kręgosłupa walenia znaleźli w paczce ze Stanów Zjednoczonych
celnicy z bytomskiej poczty. To - obok koralowców, kaktusa czy
spreparowanych węży i skorpionów - kolejna w ostatnim czasie
przechwycona efektowna pamiątka z wakacji, przemycana do Polski
wbrew międzynarodowym przepisom.
16.07.2007 | aktual.: 16.07.2007 15:57
Wezwany przez celników odbiorca czterokilogramowej paczki oświadczył, że zakupu dokonał na bazarze i nie był świadomy tego, że na przywóz takiej pamiątki wymagane jest specjalne zezwolenie - powiedział Marek Góralczyk z biura prasowego Izby Celnej w Katowicach.
Jak wyjaśnił, większość dużych waleni jest zagrożona wyginięciem, dlatego też znajdują się one wśród gatunków objętych ochroną Konwencji Waszyngtońskiej CITES. To oznacza, że kontroli podczas obrotu międzynarodowego podlegają również produkty wykonane z ich ciała, w tym przypadku z kręgosłupa.
Sprawą przemytu zajmie się policja. Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody, jest to bowiem przestępstwo - za przywóz podobnych niedozwolonych pamiątek może grozić grzywna lub kara do pięciu lat więzienia. Mimo szeroko zakrojonej akcji informacyjnej na temat zakazu przewozu przez granicę zwierząt i roślin, podobnych prób przemytu nie brakuje.
Z doświadczeń celników wynika, że najczęściej przepisy łamią beztroscy turyści, którzy chcą mieć egzotyczną pamiątkę z podróży. Po raz pierwszy w ich ręce trafił w ostatnich dniach m.in. żywy kaktus. 40-centymetrową ukorzenioną roślinę próbowała samolotem przywieźć do Polski wracająca z Tunezji turystka.
Zatrzymana przez celników kobieta nie potrafiła określić nazwy kaktusa ani nie posiadała wymaganych dokumentów. Dlatego roślina została zatrzymana, do czasu przeprowadzenia ekspertyzy. Celnicy nie mieli natomiast wątpliwości, gdy w bagażach turystów wracających z Wietnamu znaleźli spreparowane węże i skorpiony - umieszczone w butelkach z alkoholem.
Spreparowane węże, które kształtem przypominają kobrę, również podlegają ochronie. Pamiątki z Dalekiego Wschodu podobnie więc, jak licznie przywożone w tym roku m.in. z Egiptu i Bułgarii koralowce - trafiły do magazynu celników. Część z przechwyconych okazów wystawiana jest w gablotce informacyjnej na lotnisku w Pyrzowicach k. Katowic.
W gablotce można zobaczyć m.in. skonfiskowane przez celników spreparowane zwierzęta: jastrzębia, wydrę, warany, węże, a także zakwestionowane wyroby: torebki ze skóry krokodyla, buty i paski z węża, figurki z kości słoniowej. Służbom celnym zdarzało się przejmować m.in. spreparowane okazy chronionych węży i skorpionów, łeb aligatora, czaszkę bizona leśnego, tropikalne motyle i wiele innych zwierząt.
Walenie (Cetacea) to żyworodne ssaki wodne. Znanych jest ok. 80 ich gatunków, m.in. delfin, morświn, kaszalot, płetwal błękitny. Ich podobieństwo do ryb jest w dużym stopniu powierzchowne - cechy budowy ich ciał wskazują, że współczesny tryb życia tych ssaków jest konsekwencją wtórnego przystosowania do życia w wodzie.
Konwencja Waszyngtońska to umowa międzynarodowa, której celem jest ochrona dziko występujących zwierząt i roślin, zagrożonych w skali świata wyginięciem. Obowiązuje w 160 krajach. Polska ratyfikowała ją w 1989 r.