Trwa ładowanie...
d1tgs5p
02-06-2006 13:41

Co nowego przyniesie zaćmienie - Eclipse 3.2?

Już za miesiąc szykuje się premiera nowej wersji platformy programistycznej Eclipse 3.2. Po zmianach i rozszerzeniach, które mają się pojawić w jednym czasie ( Callisto Simulntaneous Release ) widać wyraźnie w jakim kierunku ewoluuje platforma. Pomimo, że stale się rozwija część JSE, to główny nacisk, przynajmniej w tej wersji, został położony na architekturę JEE ( Java Enterprise Edition ), aplikacje i usługi webowe, lub ogólniej architekturę SOA ( Service-Oriented Architecture ).
Więcej o Callisto pisaliśmy już wcześniej w artykule "Callisto - Eclipse równa szeregi - http://www.idg.pl/news/91085.html". Od tamtej pory trochę się zmieniło, pojawiło się po drodze kilka nowszych testowych wersji platformy, a prace nad nią weszły w ostatnią fazę. Także dodatkowe komponenty mające zostać udostępnione wspólnie z Eclipse 3.2 nabierają kształtów i są już dostępne w końcowych wersjach RC z prawie dopiętą na ostatni guzik funkcjonalnością. Pozostało jedynie wyłapanie błędów ( chętni do testowania platformy mogą być zainteresowani trwającym jeszcze konkursem Callisto Simultaneous Release Bug Finding Contest - http://www.eclipse.org/projects/callisto-files/callisto-bug-contest.php ) i optymalizacja kodu.Jeżeli natomiast chodzi o JEE 5, to na początku maja JCP ( Java Community Process - organ pracujący nad standardami Javy ) zatwierdził finalną wersję specyfikacji komponentów biznesowych nowej generacji - EJB 3. Nad JSR-220 - http://jcp.org/en/jsr/detail?id=220, bo taki kod ma ta specyfikacja, pracowali najwięksi, a wśród nich między innymi: IBM, Oracle, Google, Nokia, Novel, czy ASF ( Apache Software Foundation ). Na nową platformę biznesową nie składają się jednak tylko i wyłącznie komponenty EJB, jej kompletny skład opisuje specyfikacja JSR-244 - http://jcp.org/en/jsr/detail?id=244. Znalazły się tam jeszcze między innymi 'odświeżone' usługi webowe ( Web Services - JAX-WS 2.0 ), czy komponenty do budowania aplikacji webowych JavaServer Pages 2.1 oraz JavaServer Faces 1.2. Z witryny firmy Sun Microsystems - http://java.sun.com/javaee/downloads/index.jsp można już pobrać referencyjną implementację nowego standardu.

d1tgs5p
d1tgs5p

Wśród rozszerzeń ułatwiających znacznie pracę z Eclipsem, Callisto oferuje między innymi platformę do budowy aplikacji i usług webowych, narzędzia do projektowania interfejsu użytkownika tych aplikacji, czy też rozszerzenie pozwalające na budowanie raportów.

Web Tools Platform ( WTP )

Platforma może być użyta jako fundament do budowania bardziej zaawansowanych rozwiązań. Na przykład firma BEA zamierza na jej bazie oprzeć swój produkt - BEA Workshop, rozszerzając jego funkcjonalność w oparciu o funkcje udostępnione przez WTP. W skład platformy w wersji 1.5 wejdą także trzy podprojekty:
- Web Standard Tools ( WST ), który tworzy wspólną infrastrukturę aplikacji i usług webowych.
- J2EE Standard Tools ( JST ), rozszerzenie służące do rozwijania aplikacji biznesowych Java Enterprise Edition. W obecnej wersji obsługuje ono standard J2EE 1.4 i tworzy podstawowy pakiet narzędzi do rozwijania aplikacji biznesowych.
-JavaServer Faces Tools ( JSF ), moduł do budowania aplikacji webowych przy pomocy technologii JavaServer Faces. Dzięki niemu uzyskujemy łatwiejszą obsługę projektów wykorzystujących JSF. Począwszy od kreatora konfiguracji, a kończąc na definiowaniu bibliotek z komponentami. Brakuje jedynie wizualnego projektowania stron.Dzięki WTP Eclipse zyskuje między innymi innymi nową perspektywę - J2EE ( widok przystosowany do projektowania aplikacji biznesowych i webowych ), usprawnione edytory JavaServer Pages, HTML, CSS, JavaScript, XML i XSD ( XML Schema Definition ), czy też specjalne kreatory do generowania klas EJB.
Także budowanie usług webowych jest znacznie uproszczone i prawie automatyczne. Napisanie i przetestowanie swojego pierwszego web-service'a, to teraz kwestia kilku, może kilkunastu minut. Nowym narzędzia prawie automatycznie wygenerują potrzebne pliki, stworzą archiwa, uruchomią usługę na zdefiniowanym serwerze aplikacji, a także stworzą i przetestują klienta usługi. Więcej informacji o tym projekcie i jego podprojektach znaleźć można na jego stronie domowej - http://www.eclipse.org/webtools/.

Dali ORM

Platforma ma być także wyposażona w narzędzie wspomagające mapowanie obiektowo relacyjne ( ORM - Object Relational Mapping ) dla EJB 3 Java Persistence API ( JPA ). Narzędzie to jest już prawie kompletne, pozwala między innymi na połączenie się z bazą danych i na podstawie jej struktury wygenerowanie komponentów EJB 3, czyli tak na prawdę zwykłych klas Javy ( POJO - Plain Old Java Object ) opatrzonych adnotacjami. Dzięki specjalnym kreatorom i widokom ustawienie wszelkich parametrów aplikacji wykorzystującej JPA oraz dopieszczenie klas jest bajecznie proste i po chwili pracy z narzędziem nie sprawia już żadnych problemów. Więcej informacji można znaleźć na witrynie podprojektu - http://www.eclipse.org/dali/.

BIRT ( Business Intelligence and Reporting Tools )BIRT jest bazującym na platformie Eclipse systemem raportowania dla aplikacji webowych, a w szczególności tych bazujących na Javie i J2EE. Podstawowe komponenty BIRT to moduł do projektowania raportów oraz moduł uruchomieniowy, który można dodać do serwera aplikacji w celu generowania raportów. Oprócz tego dostępny jest jeszcze moduł odpowiedzialny za tworzenie różnego typu wykresów. W skład Callisto ma wejść wersja BIRT 2.1.

d1tgs5p

Za pomocą tego narzędzia stworzymy nie tylko proste raporty, będące listą wybranych danych, ale także możemy je pogrupować, dodać podsumowania, średnie, czy też wyliczyć inne, interesujące nas wartości. Bez problemu dodamy także do naszego raportu zdecydowanie więcej mówiące niż słupki liczb wykresy. Do wyboru między innymi najpopularniejsze wykresy liniowe, kołowe, czy też słupkowe oraz wiele innych. Aby zapoznać się z tym potężnym narzędziem można odwiedzić jego stronę domową - http://www.eclipse.org/birt.

Warto poczekać jeszcze miesiąc na finalną wersję wszystkich komponentów wchodzących w skład Callisto, a tym niecierpliwym polecam skompletowanie najświeższych ich wersji i rozpoczęcie pracy z tym doskonałym środowiskiem oraz zapoznanie się z nowymi możliwościami jakie daje.

Środowisko Eclipse 3.2 dostępne jest w kilku wersjach - http://download.eclipse.org/eclipse/downloads/drops/s-3.2rc6-200605260010/index.php na najważniejsze platformy systemowe ( Windows, Mac OS, Linux, Solaris ).

Więcej informacji - http://www.eclipse.org/callisto

d1tgs5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tgs5p
Więcej tematów