Co Niemcy myślą o Polsce w Unii? Są wyniki sondy

Polska 20 lat temu przystąpiła do Unii Europejskiej. Redakcja Deutsche Welle w swojej sondzie zapytała, co nasi zachodni sąsiedzi myślą o członkostwie Polski w UE. - Bez Polski Unia byłaby niekompletna - słyszymy.

Co Niemcy myślą o Polsce w Unii? "Europa jest silna tylko z Polską"
Co Niemcy myślą o Polsce w Unii? "Europa jest silna tylko z Polską"
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka
Kamila Gurgul

01.05.2024 | aktual.: 14.11.2024 09:13

1 maja 2024 roku mija 20 lat, odkąd Polska dołączyła do Unii Europejskiej. Z tej okazji Deutsche Welle zapytało Niemców, jak postrzegają obecność naszego kraju w UE.

Nasi sąsiedzi zwrócili uwagę na korzyści płynące z członkostwa. Wymienili takie rzeczy jak podróżowanie, edukacja. - Ta wolność, którą daje przynależność do Unii jest pod każdym względem dużym plusemmówi jeden z mężczyzn.

20 lat Polski w Unii - jak widzą to Niemcy

-  Przynależność Polski do UE jest ważna, choćby ze względu na to, co zrobiły jej nazistowskie Niemcy, Polacy zostali bardzo skrzywdzeni i dlatego uważam, że Europa jest silna tylko z Polską - mówi jeden z mężczyzn.

Jedna z kobiet, która ma rodzinę w Polsce - jej wujek ożenił się z Polką - mówi, że bez naszego kraju Unia byłaby niekompletna. - Po prostu zabrakłoby ważnej części Europy i byłaby to po prostu niesamowita szkoda - tłumaczy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Inny mężczyzna zwraca uwagę na to, że "każdy młody człowiek poczułby deficyty, gdyby ich właśnie kraj nie był już częścią Unii Europejskiej".

Rozszerzenie w 2004 było dobre?

1 maja 2004 roku Polska wraz z dziewięcioma innymi państwami: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami otrzymała pełnoprawne członkostwo we wspólnocie. - Oczywiście można zapytać, czy Unia Europejska i jej instytucje, ze względu na sposób działania była gotowa przyjąć tak wiele krajów jednocześnie - mówi jeden z mężczyzn.

Podkreśla, że w Unii istnieje większa różnorodność opinii. - Prowadzi to do tego, że Unia jest częściowo zablokowana przez zasadę jednomyślności - mówi mieszkaniec Niemiec.

Inna osoba mówi natomiast, że "z zasady, jeśli siada się razem przy stole i wymienia się pomysłami, to zawsze się wygrywa".

Źródło: DW

Parlament Europejski
Parlament Europejski© PE
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (183)