Trwa ładowanie...
d1ng2i4

Co najmniej 27 osób zginęło w wybuchu w klubie nocnym w Rumunii

Co najmniej 27 osób poniosło śmierć, a 180 zostało rannych w rezultacie wybuchu i pożaru w piątek wieczorem w klubie nocnym w Bukareszcie - poinformował wicepremier i minister spraw wewnętrznych Rumunii Gabriel Oprea. Prezydent Andrzej Duda wysłał depeszę kondolencyjną do prezydenta Rumunii Klausa Wernera Iohannisa.

Share
d1ng2i4

Do wybuchu tragicznego w skutkach pożaru doszło w piątek wieczorem w popularnym wśród młodzieży klubie Colectiv, w którym odbywał się koncert zespołu heavymetalowego Goodbye to Gravity, któremu miały towarzyszyć efekty pirotechniczne. Na widowni znajdowało się ok. 400 osób.

Według świadków w rezultacie eksplozji i pożaru w klubie wybuchła panika. Ludzie tratowali się, usiłując za wszelką cenę wydostać się z sali koncertowej, która miała tylko jedno wąskie wyjście.

Inny świadek powiedział, że podczas koncertu odpalano ognie sztuczne, od których najprawdopodobniej zapalił się strop sali koncertowej i jeden z filarów wspierających. Następnie doszło do silnej eksplozji, a salę wypełnił gęsty dym.

d1ng2i4

Z kolei świadkowie, którzy wypowiadali się dla telewizji Digi 24, twierdzili, że na scenie doszło do iskrzenia aparatury wzmacniającej, od której zapaliły się dekoracje.

Minister zdrowia Rumunii Nicolae Banicioiu zaapelował do mieszkańców stolicy o oddawanie krwi dla rannych. Natomiast przybyły na miejsce tragedii wicepremier Gabriel Oprea, podkreślał, że rozpoczęto już dochodzenie, mające ustalić przyczyny i okoliczności tragedii.

Premier Rumunii Victor Ponta ogłosił w sobotę trzydniową żałobę narodową. Obowiązuje ona od soboty do poniedziałku włącznie.

W sobotę ma odbyć się nadzwyczajne posiedzenie rządu Rumunii poświęcone analizie przyczyn i okoliczności tragedii. Premier Ponta w związku z tragedią przerwał wizytę oficjalną w Meksyku i wraca do kraju.

d1ng2i4

Depeszę kondolencyjną do prezydenta Rumunii Klausa Wernera Iohannisa wysłał prezydent Andrzej Duda. "Głęboko poruszony informacją o dramatycznej w skutkach eksplozji i pożarze, jakie miały miejsce zeszłej nocy w Bukareszcie, w imieniu Narodu Polskiego i własnym, składam na ręce Pana Prezydenta wyrazy najgłębszego współczucia wszystkim dotkniętym tą tragedią" - napisał polski prezydent.

"Łączę się w bólu i modlitwie z rodzinami, które straciły swoich bliskich, a rannym życzę szybkiego powrotu do zdrowia" - dodał.

Było to jedno z najtragiczniejszych tego rodzaju zdarzeń w Bukareszcie w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. "Jestem wstrząśnięty i ogarnięty głębokim smutkiem z powodu tragedii, która miała miejsce tego wieczoru w stolicy. To jest bardzo smutny moment dla naszego narodu" - napisał na Facebooku prezydent Rumunii Klaus Iohannis.

Zobacz także: Potężne eksplozje i pożary w składzie materiałów wybuchowych w Chinach

d1ng2i4

Podziel się opinią

Share
d1ng2i4
d1ng2i4
Więcej tematów