ŚwiatCo myślą eminencje?

Co myślą eminencje?

Już od dawna media analizują wypowiedzi kardynałów-elektorów, którzy 18 kwietnia zbiorą się w Kaplicy Sykstyńskiej, aby wybrać nowego Biskupa Rzymu. Co myślą kardynałowie? Co kryje się za fasadą dyplomatycznych stwierdzeń?

Rzymskie przysłowie mówi, że kto wchodzi na konklawe jako papież, wychodzi jako kardynał. Jest też inne powiedzenie, że każdy kardynał, ktory wchodzi na konklawe jest papieżem. Z tym większą uwagą śledzone są wypowiedzi purpuratów.

W Internecie powstała witryna cardinalrating.com, która prezentuje wypowiedzi kardynałów na wiele tematów, dając przede wszystkim ogólne rozeznanie w teologicznych poglądach danego kardynała. Wywiady, publikacje naukowe, komunikaty - wszystko to uaktualniane jest na bieżąco.

Wypowiedzi hierarchów prezentowane są w kilku językach: niemieckim, angielskim, hiszpańskim, włoskim i francuskim. Każdy kardynał ma swój profil ze wszystkimi istotnymi danymi: dzień święceń kapłańskich, otrzymania godności kardynalskiej, funkcje pełnione w Kościele. Artykuły samych kardynałów, jak i o kardynałach umieszczane są z różnych źródeł.

Nie będą więc zawiedzeni ci, którzy zechcą "przyłapać" kardynała na "nieortodoksyjnej wypowiedzi" ("ulubieńcami" konserwatywnych internautów są niemieccy kardynałowie Walter Kasper i Karl Lehmann), a także ci, którzy poszukiwać będą takich hierarchów, którzy opowiadają się za większą autonomią Kościołów lokalnych (wspomnieni hierarchowie z Niemiec oraz kardynał Dias z Indii, a także kardynał Hamao z Japonii). Biorąc pod uwagę dyskusje kardynałów, a także wielu teologów, problem kolegialności biskupów, będzie obok dialogu ekumenicznego i międzyreligijnego, kluczowym kryterium, którym kierować się będą kardynałowie.

Konserwatywne portale rzymskokatolickie już ogłosiły stronę cardinalrating.com jako doskonały przewodnik po ukrytych myślach kardynałów. Na wielu stronach punktowani są hierarchowie za zgodę na udzielanie Komunii św. na rękę (kard. Glemp), mało szczęśliwe sformułowania o Eucharystii (kard. Schönborn), a chwaleni za domaganie się łaciny w posoborowej liturgii (kard. Arinze).

Strona zawiera także pełny spis organów Kurii Rzymskiej, kolegium kardynalskiego, zarówno tych purpuratów, którzy ukończyli 80. rok życia, jak i tych, którzy 18 kwietnia br. będą kardynałami elektorami.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)