PolskaCo "mrozi" polskich dziennikarzy?

Co "mrozi" polskich dziennikarzy?

Od chwili wejścia w życie obecnego kodeksu karnego, czyli od 11 lat, ukarano za zniesławienie ponad tysiąc osób, w tym co czwartą więzieniem - pisze "Rzeczpospolita". Według danych Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tylko w latach 2005-2007 sądy karne wydały 23 wyroki skazujące na dziennikarzy.

W poniedziałek Izba Wydawców Prasy i Fundacja Helsińska przedstawią raport "Paragraf 212 - Karanie dziennikarzy za zniesławienie w polskiej praktyce". Zwrócą się także do prezydenta, premiera i marszałka sejmu o niezwłoczne zniesienie karnej odpowiedzialności za zniesławienia, a przynajmniej kary więzienia.

Zgodnie z obowiązującym kodeksem karnym, za zniesławienie grozi do roku więzienia, a za pomówienie przez media - do dwóch lat.

Izba Wydawców Prasy i Fundacja Helsińska chcą zaapelować o zmiany, które pozostawiłyby orzekanie w sprawach o zniesławienie i pomówienie przez media sądom cywilnym.

"Rzeczpospolita" przypomina, że na świecie odchodzi się od represji karnych. Prekursorem w Europie była Szwecja, która zniosła je w 1976 roku. Na rzecz zniesienia sankcji karnych przytacza się wypracowane w Europie pojęcie tak zwanego "mrożącego skutku", gdy z obawy przed odpowiedzialnością karną dziennikarze mogą unikać poruszania drażliwych tematów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)