Co miała mówić Erika Steinbach na odwołanym wykładzie?
Niemiecki dziennik "Die Welt" opublikował na swych stronach internetowych odczyt szefowej Związku Wypędzonych (BdV) Eriki Steinbach, który miała wygłosić na Uniwersytecie w Poczdamie. Wykład odwołano, bo lewicowi studenci zablokowali wejścia do budynków uniwersyteckich i obrzucili szefową BdV balonami z wodą.
Studenci przeczuwali, że szefowa BdV będzie propagować populistyczną ideologię. Odczyt - pierwszy z planowanych czterech - dotyczy "Historii osadnictwa Niemców we wschodniej i środkowej Europie", poczynając od średniowiecza, a na XIX wieku kończąc.
W końcowym fragmencie wykładu Steinbach upatruje korzeni XX-wiecznych wysiedleń w Europie w nacjonalistycznych ideach oraz koncepcji państw narodowych, które zrodziły się w XIX stuleciu. Mówi m.in. o "madziaryzacji" Niemców i panslawizmie.
"W połowie XIX wieku coraz bardziej umacniało się przekonanie, że pokój jest możliwy tylko w etnicznie homogenicznym państwie. Radykalizacja tej ideologii miała najgorsze konsekwencje w XX wieku, kiedy to wypędzenia dotknęły ponad 30 narodów Europy. Aż 20 milionów Niemców zostało wykorzenionych pomiędzy 1918 a 1950 rokiem. Nacjonalizm nie przyniósł pokoju, ale popchnął ludzi przeciwko sobie" - czytamy w opublikowanym tekście.
Anna Widzyk