PolskaCo jest w uchwale Samoobrony?

Co jest w uchwale Samoobrony?

W uchwale przyjętej 5 sierpnia 2007 r. przez Radę
Krajową Samoobrony zapisano, że Rada zobowiązuje ministrów
rekomendowanych przez partię do rządu Jarosława Kaczyńskiego do
złożenia dymisji. Uchwała podkreśla, że Samoobrona nigdy nie
opowiadała się za zerwaniem koalicji rządowej, a zrobił to
premier.

Jednocześnie Samoobrona apeluje w uchwale, by jej działacze nie rezygnowali z pełnionych funkcji i stanowisk.

"Wytworzona przez niektórych wysokich funkcjonariuszy PiS sytuacja polityczna w kraju oraz ostatnie decyzje premiera Jarosława Kaczyńskiego spowodowały rzeczywiste zerwanie koalicji. Pozostawanie w rządzie ministrów rekomendowanych przez Samoobronę jest niecelowe, ze względu na niemożliwość realizowania programu Samoobrony w ramach rządu koalicyjnego z PiS i jego metodami działania" - głosi uchwała, za którą głosowało 61 osób, osiem głosów było przeciw.

W uchwale zapisano, że działania polityczne PiS "zapoczątkowane demontowaniem Samoobrony zakończonym taśmami Beger, kontynuowane przez intrygę polityczną CBA w ministerstwie rolnictwa przeciwko Andrzejowi Lepperowi, pokazują prawdziwe oblicze i metody sprawowania władzy przez premiera i niektórych funkcjonariuszy PiS zajmujących wysokie stanowisko w rządzie".

Uchwała stwierdza, że obecna sytuacja polityczna stworzona przez PiS upoważnia do "demaskowania prawdziwych intencji PiS" i rzetelnego informowania o tym opinii publicznej.

"Samoobrona nigdy nie opowiedziała się za zerwaniem koalicji rządowej z PiS i LPR. Byliśmy i jesteśmy za obroną godności Samoobrony, tysięcy jej aktywnych działaczy oraz rzeszy sympatyków" - podkreślają działacze Samoobrony.

Uchwała zobowiązuje ministrów Samoobrony do złożenia dymisji i jednocześnie apeluje do wszystkich działaczy i sympatyków, którzy pełnią funkcje w różnych instytucjach, by "zmobilizowali się do jeszcze bardziej wytężonej pracy dla dobra kraju i nie zwalniali się z tej pracy z własnej inicjatywy, by nie tworzyć miejsc zdrajcom i nieudacznikom, którzy za pomówienia Andrzeja Leppera i Samoobrony oczekują na nagrody w postaci etatów dla nich i członków ich rodzin".

Jako powody "zerwania koalicji przez Jarosława Kaczyńskiego" uchwała wymienia m.in. brak zgody Samoobrony na wprowadzanie rządów "o coraz bardziej dyktatorskim charakterze", sprzeciw Samoobrony wobec wprowadzania odpowiedzialności zbiorowej tych, których aktywność zawodowa przypadła w okresie PRL, sprzeciw wobec utrudniania produkcji i dystrybucji biopaliw, domaganie się większych środków finansowych dla rolnictwa i rozwoju wsi, na pomoc społeczną oraz utrzymania emerytur pomostowych.

Samoobrona podkreśla także swój brak zgody na obecność żołnierzy polskich w Iraku i Afganistanie i na "serwilizm rządu wobec administracji prezydenta Busha" w sprawach wiz, offsetu i tarczy antyrakietowej.

Rada Krajowa, Rada Polityczna i Klub parlamentarny pozytywnie oceniły działania Andrzeja Leppera i udzieliły mu pełnomocnictw do dalszych działań, pozytywnie oceniły także wspólne przedsięwzięcia Ligi Polskich Rodzin i Samoobrony w formule LiS.

Uchwała zwraca się do najwyższych organów statutowych partii koalicyjnych "o zajęcie stanowiska wobec faktu pogwałcenia umowy koalicyjnej przez prezesa PiS" i opinię, na ile działania J. Kaczyńskiego były zgodne z decyzjami gremiów PiS, które wcześniej udzieliły poparcia koalicji PiS-Samoobrona-LPR.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)