ŚwiatCo dalej z misją ONZ w Bośni i Hercegowinie?

Co dalej z misją ONZ w Bośni i Hercegowinie?

Kofi Annan (AFP)
Stany Zjednoczone zgodziły się
w niedzielę, aby jeszcze przez trzy dni funkcjonowała
misja pokojowa ONZ w Bośni i Hercegowinie. Decyzja o jej przyszłości
zapadnie w poniedziałek.

Wcześniej w niedzielę Waszyngton zawetował rezolucję Narodów Zjednoczonych o rozszerzeniu na kolejne sześć miesięcy udziału "błękitnych hełmów" w misji pokojowej w Bośni i Hercegowinie.

Jednak negocjacje dyplomatów francuskich i brytyjskich pomogły uzyskać zgodę strony amerykańskiej na rozszerzenie mandatu wojsk Narodów Zjednoczonych na Bałkanach o trzy dni - do godz. 6 (czasu warszawskiego) w czwartek.

Rada Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych zbierze się w poniedziałek w Brukseli, aby przedyskutować przyszłość sił pokojowych w Bośni i Hercegowinie - poinformował Jeremy Greenstock, ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ.

Wetując rezolucję Waszyngton zaprotestował przeciw decyzji Rady o nie zwolnieniu żołnierzy amerykańskich od odpowiedzialności przed ONZ-owskim Międzynarodowym Trybunałem Karnym (MTK), który w poniedziałek rozpoczyna swą działalność.

Stany Zjednoczone pomagały i będą pomagać utrzymać pokój na Bałkanach i na całym świecie - powiedział ambasador USA przy ONZ Johgn Negroponte. Ale nie będziemy prosić żołnierzy amerykańskich, aby ponosili ryzyko odpowiadania przed trybunałem, którego rząd Stanów Zjednoczonych nie akceptuje - dodał.

MTK będzie pierwszym stałym sądem międzynarodowym, sądzącym indywidualnych sprawców najpoważniejszych zbrodni, popełnionych przy okazji konfliktów zbrojnych.

Rząd amerykański już na początku maja ogłosił, że odrzuca zobowiązania, związane z traktatem o powołaniu Międzynarodowego Trybunału Karnego, który USA podpisały, ale dotąd nie ratyfikowały.

Obecnie w Bośni i Hercegowinie stacjonuje 19 tysięcy żołnierzy z 25 państw. Dowodzi nimi amerykański generał John Sylvester. (and)

bośniahercegowinamisja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)