PolskaCo czwarte polskie dziecko jest głodne

Co czwarte polskie dziecko jest głodne

Caritas w Polsce dożywia każdego dnia 100 tys. dzieci - poinformował dyrektor organizacji ks. Marian Subocz. Obiady wydawane są w szkołach, w punktach interwencji kryzysowej i domach samotnej matki. Dla wielu dzieci obiad otrzymany w świetlicy czy na stołówce jest jedynym posiłkiem w ciągu dnia.

Co czwarte polskie dziecko jest głodne
Źródło zdjęć: © AFP

Co czwarte polskie dziecko jest biedne i żyje na granicy ubóstwa - wynika z raportu GUS, na który powołuje się Caritas. - Polska zalicza się do krajów o najwyższym stopniu zagrożenia ubóstwem dzieci i młodzieży wśród państw należących do Unii Europejskiej - podkreślił ks. Subocz.

- Dożywianiem objęte są dzieci w wieku szkolnym, pochodzące ze środowisk dotkniętych problemami materialnymi, rodzin wielodzietnych i dysfunkcyjnych - powiedział ks. Subocz. Dyrektor Caritas uważa, że w powszechnej świadomości problem ubóstwa dzieci i towarzyszącego mu niedożywienia dotyczy głównie krajów Afryki i Ameryki Południowej. Tymczasem ma on miejsce także w krajach rozwiniętych.

W najbliższym czasie Caritas planuje rozpocząć nowy program dożywiania dzieci w świetlicach na terenie całego kraju. Został on zaplanowany na 12 miesięcy i potrwa do lutego 2012 roku. Pieniądze na ten cel - 770 tys. zł - przekazała jedna z dużych sieci handlowych. Suma ta pozwoli na sfinansowanie posiłku dla 825 dzieci z ubogich rodzin.

Ks. Subocz przypomniał, że na kwestię ubóstwa dzieci zwróciła uwagę Komisja Europejska publikując raport dotyczący ochrony socjalnej. Z danych tam zawartych wynika, że co czwarte dziecko w Polsce żyje w biedzie lub na skraju ubóstwa.

Niepokojące dane potwierdza także raport pt. "Nierównomierny rozwój? Rozkład dochodów i ubóstwa w krajach OECD" opracowany w 2009 roku przez Wydział Polityki Społecznej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Wynika z niego, że co piąte polskie dziecko żyje w warunkach poniżej granicy ubóstwa.
- W porównaniu do innych krajów OECD, Polska wypada najgorzej pod względem sytuacji materialnej i mieszkaniowej, natomiast przeciętny dochód rodziny w Polsce należy do najniższych wśród krajów OECD.

W ocenie dyrektora Caritas, dorastanie w ubóstwie skutkuje zazwyczaj gorszym poziomem opieki zdrowotnej, osiąganiem w szkole wyników poniżej normy, słabszymi umiejętnościami i aspiracjami, a w końcu niższymi zarobkami w wieku dorosłym. Dodał, że podsumowanie tych zależności zaprezentował UNICEF publikując w 2010 roku raport "Wykluczone dzieci", w którym ocenił materialną sytuację polskich dzieci na 21. pozycję spośród 24 krajów należących do OECD.

Dyrektor Caritas zwrócił się z apelem do firm, organizacji i osób prywatnych, by angażowały się w programy pomocowe służące poprawie warunków życia dzieci pochodzących ze środowisk najuboższych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (26)