PolskaCo czeka wdowy i wdowców

Co czeka wdowy i wdowców

Wdowiec lub wdowa będą mieli prawo do renty
rodzinnej, kiedy osiągną powszechny wiek emerytalny (czyli 60 lat
w przypadku kobiet i 65 w przypadku mężczyzn), albo będą
całkowicie niezdolni do pracy - przewiduje projekt nowelizacji
ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Obecnie prawo do renty rodzinnej wdowy i wdowcy nabywają w przypadku, gdy w dniu śmierci małżonka osiągnęli wiek 50 lat lub byli niezdolni do pracy.

Projekt nowelizacji ustawy opracowany został w resorcie gospodarki, pracy i polityki społecznej. "Wychodzimy z założenia, że trzeba wprowadzać takie rozwiązania, które będą motywowały ludzi do dłuższej aktywności zawodowej" - powiedział sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki, pracy i polityki społecznej Krzysztof Pater.

"Jeżeli wdowiec czy wdowa spełnia kryterium wieku - kobieta jest po pięćdziesiątce, a mężczyzna powyżej 55 lat, to dostanie rentę, ale jeżeli ktoś ma przed sobą jeszcze powyżej 10 lat do wieku emerytalnego i jest zdolny do pracy, to brak jest uzasadnienia, żeby takiej osobie świadczenie finansować" - wyjaśnił Pater.

Prawo do renty rodzinnej przysługiwałoby również wdowom i wdowcom, którym brakuje 10 lat do ustawowego wieku emerytalnego, a pozostającym przed śmiercią małżonka na jego utrzymaniu lub posiadającym dochód niższy niż 50% dochodu małżonka. Porównywane byłyby dochody z 3 lat poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła śmierć.

Dotychczas nie było warunku utrzymania, każda wdowa w wieku lat 50, a wdowiec w wieku 55, mogli dostać rentę rodzinną.

Projekt przewiduje, że jeżeli dochód wdowy czy wdowca byłby niższy od 25% dochodu małżonka, renta rodzinna przysługiwałaby w całości - tj. w wysokości 85% świadczenia, otrzymywanego przez zmarłego. Jeżeli dochód ten mieściłby się w przedziale między 25 a 37,5% - renta rodzinna wyniosłaby 70% świadczenia zmarłego, a w przypadku średniej mieszczącej się w przedziale 37,5 - 50% - byłoby to 55% tego świadczenia.

Jeżeli renta rodzinna przysługiwałaby w pełnej wysokości, to obowiązywałaby gwarancja najniższej renty rodzinnej (obecnie 552 zł), a jeżeli w niepełnej wysokości to wówczas gwarancja byłaby ustalona na poziomie najniższej renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy (75% z 552 zł, czyli 414 zł).

Renta rodzinna przysługiwałaby również osobie, która nie przekroczyła wieku emerytalnego, jest zdolna do pracy, ale wychowuje dziecko, które nie ukończyło 16 lat (lub jeżeli się kształci - 18 lat), albo jeżeli opiekuje się dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej.

Wdowa lub wdowiec, który nie spełnia kryteriów, by otrzymać rentę rodzinną - według projektu - miałby prawo do okresowej renty rodzinnej przez dwa lata po śmierci małżonka.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)