Trwa ładowanie...
10-09-2012 12:50

Co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwo

Dzień Zapobiegania Samobójstwom, obchodzony 10 września, ma na celu zwrócenie uwagi na osoby, które przestały radzić sobie z problemami. Jedną z głównych przyczyn samobójstw jest depresja - przestrzega Fundacja Itaka.

Co 40 sekund jedna osoba popełnia samobójstwoŹródło: PAP/DPA, fot: Frank May
d2edqpb
d2edqpb

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje, że depresja jest czwartą spośród najpoważniejszych chorób, które nieleczone prowadzą do samobójstwa. "Depresja jest chorobą, która może dotknąć każdego bez względu na miejsce zamieszkania, pozycję społeczną czy status materialny" - dodaje Fundacja Itaka.

Według danych Biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) każdego roku na świecie popełnianych jest około 1 miliona samobójstw. Oznacza to, że mniej więcej co 40 sekund samobójstwo popełnia 1 osoba.

W Polsce śmierć samobójcza jest drugą na liście przyczyn zgonów wśród dzieci i młodzieży. Skuteczność samobójstw popełnianych przez chłopców jest wyjątkowo alarmująca ponieważ wynosi ok. 75 proc.- informuje Fundacja Itaka. Z policyjnych statystyk wynika, że w Polsce, tylko w 2011 roku, odnotowano 5124 prób samobójczych - 3839 zakończyło się śmiercią. W przypadku dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 19 lat odnotowano 359 prób samobójczych - 169 zakończyło się śmiercią.

"Przyczyny samobójstw są bardzo złożone, zależą od sytuacji gospodarczej danego regionu, np. ubóstwa, bezrobocia, ale też od kondycji zdrowotnej osób z krajów rozwiniętych, gdzie dominującymi przyczynami samobójstw poza uzależnieniami są choroby i zaburzenia psychiczne" - podaje Itaka.

d2edqpb

Dyrektor ds. projektów profilaktycznych i edukacyjnych w Fundacji Itaka Iwona Wasil przypomina, że do objawów depresji należą: obniżony nastrój, brak koncentracji, zaburzenia snu, problemy z apetytem, rozdrażnienie oraz pobudzenie psychoruchowe.

- Pojawia się brak zainteresowania codziennością. Osoba nagle przestaje zajmować się domem, pracą, nie pyta o życie swoich bliskich, nie interesuje się też sobą. Przestaje czerpać radość z codziennych zajęć. Osoba dorosła podważa sens swojego życia. Może mieć niskie poczucie własnej wartości, obwiniać się, mieć poczucie żalu, niespełnienia, izoluje się od ludzi - powiedziała Iwona Wasil. Z kolei: "U młodzieży mogą to być zachowania autodestrukcyjne, samookaleczenia. Oczywiście najbardziej niebezpieczne są myśli samobójcze, próby samobójcze - dodała. Dyrektor Wasil zaznaczyła również, że depresja to choroba i dlatego musi być zdiagnozowana przez lekarza specjalistę. - Osoba dotknięta depresją niekiedy wstydzi się ujawnienia choroby, odmawia też wizyty u lekarza. Osobę chorą możemy zachęcać do wizyty - nie trzeba z tego rezygnować. Za trzecim, czwartym razem może się uda. Czasami trzeba włożyć wysiłek w towarzyszeniu jej u lekarza i w innych formach wsparcia. Niekiedy pierwszym krokiem jest telefon zaufania,
gdzie można porozmawiać ze specjalistą - powiedziała.

Od września Fundacja Itaka prowadzi szkolenia dla nauczycieli "Zagrożenie depresją u młodzieży", które w roku szkolnym 2012/2013 będą realizowane na terenie całego kraju.

W listopadzie rusza kampania społeczna Fundacji "Stop depresji", w tym roku będzie ona skierowana do mężczyzn. Pod bezpłatnym nr Antydepresyjnego Telefonu Zaufania Fundacji 22 654 40 41 w poniedziałki i czwartki w godz. 17-20 dyżurują lekarze psychiatrzy. Od listopada będą również dyżurować psycholodzy, a telefon będzie działał od poniedziałku do czwartku w godz. 17-20.

Fundacja Itaka Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pomaga w poszukiwaniach, wspiera rodziny i bliskich osób zaginionych. Specjaliści Fundacji Itaka udzielają wsparcia psychologicznego, doradzają w kwestiach prawnych oraz socjalnych. Z danych Fundacji wynika, że każdego roku (do samej tylko Itaki) zgłaszanych jest ok. 1,4 tys. zaginięć.

d2edqpb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2edqpb
Więcej tematów