PolskaCmentarzysko i osada z epoki żelaza w Świętokrzyskiem

Cmentarzysko i osada z epoki żelaza w Świętokrzyskiem

Pozostałości cmentarzyska ludności tzw.
kultury pomorskiej z około połowy IV tysiąclecia p.n.e. oraz
młodszej od niego osady ludności kultury przeworskiej z pierwszych
wieków n.e. odkryli w sąsiedztwie swojego domu mieszkańcy
Krzczonowic koło Ćmielowa (Świętokrzyskie).

Znalezione zabytki archeologiczne, w tym gliniane przęśliki (przedmiot służący do przędzenia) i fragmenty charakterystycznych naczyń, odkrywcy przekazali do Delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu. Po specjalistycznym opracowaniu znaleziska wzbogacą zbiory Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Ostrowcu Świętokrzyskim - poinformował dr Marek Florek z sandomierskiej służby ochrony zabytków.

Według archeologów ludność kultury pomorskiej, identyfikowanej z germańskim plemieniem Bastarnów, stosowała ciałopalny obrządek pogrzebowy. Zmarłych chowano bądź w rodzinnych grobach, mających formę skrzyń kamiennych, do których wstawiano kolejne popielnice, czyli gliniane urny z prochami, bądź też w tzw. grobach podkloszowych. W tych drugich popielnica ze spalonymi kośćmi nakryta była odwróconym do góry dnem dużym naczyniem, tzw. kloszem, czasami również dodatkowo zabezpieczona kamieniami.

Na cmentarzysku odkrytym w Krzczonowicach wykorzystywane były, jak się wydaje, obie formy grobów - ocenił dr Florek.

Odkrytą obok cmentarzyska osadę zamieszkiwała w pierwszych wiekach n.e. ludność tzw. kultury przeworskiej, czyli - jak się obecnie uważa - germańscy Wandalowie, którzy zanim dotarli przez Włochy i Hiszpanię do Afryki, gdzie założyli swe państwo, byli m.in. twórcami ośrodka metalurgicznego w Górach Świętokrzyskich.

Ze względu na ogromną wartość odkryć w Krzczonowicach wiosną przyszłego roku będą tam podjęte badania archeologiczne - zapowiedział Marek Florek.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)