Trwa ładowanie...
28-11-2014 06:00

Cisza wyborcza w związku z II turą wyborów samorządowych obowiązuje w całym kraju

Cisza wyborcza, która rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę, przed II turą wyborów samorządowych będzie obowiązywała na terenie całego kraju - powiedział Krzysztof Lorentz z Krajowego Biura Wyborczego. Cisza wyborcza potrwa do zakończenia głosowania w niedzielę.

Cisza wyborcza w związku z II turą wyborów samorządowych obowiązuje w całym krajuŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
dm4cixi
dm4cixi

W II turze wyborów wybierzemy wójtów, burmistrzów i prezydentów w 890 gminach.

W tym czasie zabronione jest agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Nie wolno wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami. Za to grozi grzywna od 50 zł do 5 tys. zł; jej wysokość ustalają sądy.

Najwyższa grzywna: od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. Chodzi zarówno o sondaże przedwyborcze dotyczące przewidywanych zachowań wyborców, wyników wyborów, jak i sondaże prowadzone w dniu głosowania.

Nie wolno informować o szacowanej frekwencji wyborczej. Można natomiast zachęcać do pójścia do urn wyborczych.

dm4cixi

Lorentz powiedział, że II tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast to dalszy ciąg wyborów przeprowadzanych na terenie całego kraju, dlatego cisza wyborcza obowiązuje na terenie całego kraju. - Trudno sobie wyobrazić, że dozwolone miałoby być prowadzenie kampanii wyborczej dwa metry od granicy miasta, w którym przeprowadzane jest głosowanie w II turze - powiedział Lorentz.

Podkreślił, że ocena dotycząca naruszenia ciszy wyborczej należy do organów ścigania i sądów.

Ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej. Dlatego też np. plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Nie wolno jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi, oklejony pojazd może natomiast stać.

Tak jak w radiu i telewizji, podobnie w internecie obowiązuje cisza wyborcza. Przed jej rozpoczęciem nie trzeba usuwać wpisów, materiałów agitacyjnych, a także wyników sondaży przedwyborczych umieszczonych sieci - nie można jednak po rozpoczęciu ciszy wyborczej dokonywać w nich zmian.

dm4cixi

Czym jest agitacja wyborcza?

Przed pierwszą turą wyborów przedstawiciele PKW wyjaśniali, że za agitację uważa się działania o charakterze publicznym, czyli skierowane do ogółu, nieoznaczonych z góry adresatów. Podkreślali, że dotyczy to także internetu. - Unikamy odpowiedzi dotyczących konkretnych sytuacji, w których mogło dojść do naruszenia ciszy wyborczej, bo jest to zadanie organów ścigania. W ten sposób unikamy wchodzenia w kompetencje innych organów publicznych, do których te sprawy należą - mówił zastępca przewodniczącego PKW sędzia Andrzej Kisielewicz.

- Naruszenie zakazu prowadzenia agitacji wyborczej w okresie ciszy wyborczej stanowi wykroczenie, a naruszenie zakazu podawania do publicznej wiadomości wyników sondaży zachowań wyborczych i przewidywanych wyników wyborów - występek. Zatem ocena czy w danym przypadku doszło do naruszenia tego zakazu nie będzie należała do Państwowej Komisji Wyborczej, lecz do organów ścigania i sądów - zaznacza PKW.

Możliwe przedłużenie ciszy

Cisza wyborcza może zostać przedłużona, jeśli zostanie przedłużone głosowanie. Może się tak stać w wyniku nadzwyczajnych wydarzeń, czyli np. powodzi, zalania lokalu wyborczego, katastrofy budowlanej, komunikacyjnej czy konieczności dodrukowania kart do głosowania. Chodzi o przeszkody, które utrudniają bądź paraliżują pracę obwodowej komisji wyborczej i wykluczają lub w poważnym stopniu ograniczają dotarcie wyborców do lokalu wyborczego.

Zobacz również wideo
dm4cixi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dm4cixi
Więcej tematów