ŚwiatCimoszewicz nie wyklucza wspólnego oświadczenia z Hiszpanią

Cimoszewicz nie wyklucza wspólnego oświadczenia z Hiszpanią

Minister spraw zagranicznych Włodzimierz
Cimoszewicz nie wykluczył, że w czasie wizyty
prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w Madrycie Polska i Hiszpania
wydadzą wspólne oświadczenie na temat przyszłej konstytucji UE.

29.09.2003 | aktual.: 29.09.2003 20:11

"Nie wykluczam przyjęcia przez stronę polską i hiszpańską wspólnego oświadczenia w niektórych kwestiach dotyczących konferencji międzyrządowej" - powiedział prasie w Brukseli, tuż przed odlotem do Madrytu, gdzie ma towarzyszyć w wizycie prezydentowi Kwaśniewskiemu.

Cimoszewicz potwierdził, że Polska stanowczo obstaje przy tzw. systemie nicejskim podejmowania decyzji w Radzie UE. Warszawa i Madryt bronią systemu, uzgodnionego w grudniu 2000 r. w Nicei, ponieważ daje im niemal równie wpływy w Radzie UE z Niemcami, Francją, Wielką Brytanią i Włochami.

Kraje te forsują zastąpienie systemu nicejskiego nowym, zaproponowanym przez Konwent Europejski, dającym każdemu państwu liczbę głosów i możliwości blokowania decyzji unijnych proporcjonalne do liczby ludności. Nowy system wyraźnie ogranicza wpływy Polski i Hiszpanii w stosunku do największych państw UE.

"Nasze stanowisko jest jasne i z równą otwartością od początku mówimy, że nie będzie podlegało zmianie. Pamiętajmy, że obowiązującym prawem jest nicejski system głosowania. Ci, którzy chcą go zmienić, muszą uzyskać 25 głosów państw uczestniczących. Brak tych 25 głosów oznacza, że obowiązuje to, co obowiązuje" - podkreślił polski minister.

Kilka godzin wcześniej obecna również na naradzie w Brukseli minister ds. europejskich Danuta Huebner przyznała, że spośród stolic unijnych tylko Madryt i Warszawa uważają obronę Nicei za swój absolutny priorytet.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)