Ciekawe otoczenie poprawia wzrok
Wzbogacenie środowiska otaczającego dorosłe niedowidzące zwierzęta prowadzi do poprawy ich wzroku - donoszą naukowcy z Włoch na łamach pisma "Nature Neuroscience".
02.05.2007 | aktual.: 02.05.2007 12:10
Wyniki badań Alessandro Sale i zespołu ze Scuola Normale Superiore w Pizie dowodzą, że utrata wzroku spowodowana brakiem bodźców wzrokowych w młodości może być wyleczalna u osób dorosłych.
Naukowcy przeprowadzili doświadczenie, w którym pozbawili szczury dopływu bodźców do jednego oka. Zabieg taki powoduje trwałe zmiany w ostrości widzenia (niedowidzenie). Później dorosłe zwierzęta zostały pozbawione bodźców dla drugiego oka i umieszczone w klatkach z bogatszym wyposażeniem, stymulującym szczury do zwiększonej aktywności ruchowej i czuciowo-motorycznej.
Po dwóch do trzech tygodni spędzonych w nowym środowisku zwierzęta zaczęły widzieć prawidłowo, pomimo że okres rozwoju układu nerwowego u dorosłych szczurów był już dawno zakończony.
Dane fizjologiczne wskazują, że pod wpływem wzbogaconego środowiska i zwiększonej ilości bodźców u dorosłych zwierząt doszło do reaktywacji zakończonej wcześniej plastyczności neuronalnej.
Badacze przeprowadzili także doświadczenia farmakologiczne, podczas których zaobserwowali, że kluczowe dla zwiększenia plastyczności jest zmniejszenie tzw. hamowania w korze wzrokowej mózgu.
Odkrycie wskazuje na możliwość leczenia dorosłych ludzi, którzy utracili ostrość wzroku w dzieciństwie na przykład na skutek zeza, przy pomocy zwiększenia ilości bodźców wzrokowych w dorosłym życiu.