Ciechocinek leczy w solnej grocie
W ciechocińskim sanatorium uzdrowiskowym
"Pod Tężniami" powstała solna grota, w której leczone są choroby
dróg oddechowych, sercowo-naczyniowe, przewodu pokarmowego i
dermatologiczne - pisze "Gazeta Pomorska".
Podkreśla ona, że grotę zbudowano z kilku ton solnych cegieł z Morza Czarnego, Czerwonego i Martwego. Powstały na skutek naturalnego odparowywania przez sześć lat morskiej wody. Teraz powietrze, które wypełnia ciechocińską jaskinię, zawiera dużo mikroelementów. Oprócz jodu, którego stężenie jest tu kilkanaście razy wyższe niż nad morzem, kuracjusze wdychają jony wapnia i magnezu, potas, sód i miedź.
Terapię w solnej jaskini - jak informuje "Gazeta Pomorska" - stosuje się w profilaktyce i wspomaganiu leczenia chorób nosa, gardła, krtani, zatok, przewlekłych zapaleń oskrzeli i płuc, astmy oskrzelowej, stanów pozawałowych, nadciśnienia, niewydolności krążenia, nieżytów żołądka i dwunastnicy, łuszczycy, zapaleniu skóry, alergiach, nerwicach, stanach przemęczenia i spadku odporności na stres.
Leczniczy seans w grocie trwa 45 minut. Dla relaksu wystarczą dwa, trzy pobyty w jaskini w tygodniu. W przypadku intensywnego leczenia, zaleca się codzienne seanse przez cały miesiąc. Kuracjusze "Pod Tężniami" płacą za seans 15 zł, a pozostali goście 25 zł.