Ciechanowski: Wiesenthal poświęcił życie ściganiu zbrodniarzy
Historyk prof. Jan Ciechanowski, który odebrał z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyż
Wielki Orderu Odrodzenia Polski, powiedział, że Szymon Wiesenthal
odegrał ważną rolę w historii Europy i jego poświęcenie w ściganiu
zbrodniarzy hitlerowskich było wyjątkowe.
Wiesenthal miał ogromne zasługi w ściganiu ludzi, którzy dokonywali różnego rodzaju zbrodni na Żydach europejskich i na innych nacjach. Jego śmierć to duża strata. Ten człowiek właściwie poświęcił całe swoje życie tej sprawie. Jego śmierć zamyka pewien okres w naszej historii - podkreślił Ciechanowski.
Odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski mieszkający w Londynie historyk prof. Jan Ciechanowski uczestniczył w pracach polsko-brytyjskiej komisji badającej rolę polskiego wywiadu w II wojnie światowej. Ogłoszony w lipcu tego roku raport z prac komisji ujawnił, że wkład polskich służb wywiadowczych przyczynił się w znaczącym stopniu do zwycięstwa aliantów nad hitlerowskimi Niemcami.
To zaszczytne wyróżnienie jest skromnym podziękowaniem za wszystko to, co powodowany patriotyzmem i obywatelskim uczuciem, uczynił dla swojej ojczyzny. Prof. Ciechanowski z emigracyjnego oddalenia, wiedzą, talentem i piórem służył Polsce zawsze z całą mocą - powiedział prezydent Kwaśniewski wręczając odznaczenie historykowi.
Prezydent podziękował Ciechanowskiemu za promowanie Polski w brytyjskich kręgach opiniotwórczych. Jak podkreślił, było to szczególnie cenne, kiedy Polska starała się o członkostwo w NATO i Unii Europejskiej.
Jak powiedział Ciechanowski, już w czasie wojny jako dziecko pomagał w działalności polskiego wywiadu. Po wojnie, kiedy zamieszkał w Anglii, zajął się badaniem historii Polaków w alianckich służbach wywiadowczych. Pracę utrudniał mu jednak brak dokumentów.
Wraz z Janem Nowakiem-Jeziorańskim i historykiem Andrzejem Suchcitzem z Instytutu Generała Sikorskiego zabiegaliśmy u brytyjskich i polskich władz o ustanowienie komisji, która zajęłaby się odszukaniem tych dokumentów i ustaleniem rzeczywistego wkładu polskiego wywiadu w zwycięstwo nad Niemcami - wspomniał historyk podczas uroczystości.
Polsko-Brytyjska Komisja Historyczna powstała w 2000 roku. Jej honorowym przewodniczącym był Jan Nowak-Jeziorański. Raport z jej prac ujawnił, że polski wywiad odegrał znaczącą rolę w przygotowaniu np. działań brytyjsko-amerykańskich w Afryce w 1942 r. czy inwazji brytyjskiej na okupowaną Francję w 1944 r.
44% wszystkich wiadomości, jakie wywiad brytyjski otrzymał z Europy okupowanej przez Niemców i terenów Rzeszy Niemieckiej, pochodził ze źródeł polskich. Dzięki temu nasz wywiad zadawał wrogowi śmiertelne ciosy, przy stratach własnych sięgających około 1000 ludzi. Były to wyjątkowo skuteczne działania - podkreślił Ciechanowski.