Polska"Cichy zabójca" powraca - jak nie dać się zabić?

"Cichy zabójca" powraca - jak nie dać się zabić?

Od początku roku do połowy października w Polsce zatruło się czadem ponad 1,6 tys. osób, z czego 122 - śmiertelnie. W okresie jesienno-zimowym niemal codziennie do straży pożarnej wpływają informacje o zatruciach czadem, zwanym także "cichym zabójcą".

09.11.2011 | aktual.: 08.12.2011 13:02

Pod hasłem "Nie dla czadu" ruszyła kampania MSWiA i PSP informująca o zagrożeniach związanych z zatruciami tlenkiem węgla. W okresie jesienno-zimowym niemal codziennie do straży pożarnej wpływają informacje o zatruciach czasem, zwanym także "cichym zabójcą". Powodem większości zaczadzeń są niesprawne urządzenia grzewcze i wadliwa wentylacja pomieszczeń - przypomina straż pożarna i apeluje o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych.

Celem kampanii jest uświadamianie istnienia niebezpieczeństw związanych z tlenkiem węgla oraz pokazanie, jak można zapobiegać zatruciom" - powiedział komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz na konferencji prasowej inaugurującej kampanię profilaktyczno-edukacyjną "Nie dla czadu".

Akcja potrwa do marca przyszłego roku. W tym czasie specjaliści będą informować o zaletach instalacji czujek czadu oraz dymu, które z wyprzedzeniem sygnalizują zagrożenie. Na antenie Programu I Polskiego Radia, nadawane będą cykliczne audycje o zagrożeniach i sposobach zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla; podczas programów słuchaczom będą rozdawane czujniki tlenku węgla.

W celu zwiększenia bezpieczeństwa warto wyposażyć mieszkanie w taki czujnik, a także w czujkę pożarową alarmującą o pojawieniu się dymu. Koszt takiego urządzenia to kilkadziesiąt złotych. Ponadto zawsze należy przeczytać instrukcję obsługi urządzenia grzewczego i stosować się do jej zaleceń. W przypadku wątpliwości co do stanu technicznego piecyków nie należy ich używać.

Czad (tlenek węgla) jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym. Powstaje w wyniku niezupełnego spalania wszelkich paliw - gazu, paliw płynnych i stałych - spowodowanego brakiem odpowiedniej ilości tlenu, niezbędnej do zupełnego spalania.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla są następujące: ból i zawroty głowy, duszność, trudności z oddychaniem, senność, nudności. W takiej sytuacji należy natychmiast zapewnić dopływ świeżego powietrza, jak najszybciej wynieść poszkodowaną osobę z pomieszczenia i rozluźnić jej ubranie, wezwać służby ratownicze - pogotowie ratunkowe, straż pożarną oraz pogotowie gazowe. Jeśli po wyniesieniu na świeże powietrze zaczadzona osoba nie oddycha, należy wykonać sztuczne oddychanie i masaż serca.

Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)