Ciąże nastolatek - 7% ogólnej liczby porodów
Porody nastolatek tylko w 2001 r. stanowiły ponad 7% ogólnej liczby porodów. Według szefowej Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Wandy Nowickiej, winę za taki stan ponosi m.in. brak profilaktyki ze strony państwa.
Federacja wskazuje przy tym na brak dostępu młodych ludzi do rzetelnej edukacji seksualnej.
"Grzechem zaniechania można nazwać brak jakichkolwiek działań profilaktycznych ze strony instytucji państwowych, bowiem to państwo ponosi znaczącą odpowiedzialność za to, że dzieci zachodzą w ciąże i że dzieci rodzą dzieci" - powiedziała Nowicka.
Zwróciła uwagę, że większość młodych matek ma wykształcenie podstawowe lub średnie, najczęściej średnie zawodowe. "Niemożność znalezienia pracy w związku z brakiem wykształcenia powoduje, ze nastoletnie mamy stają się permanentnymi klientkami pomocy społecznej" - powiedziała.
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny postanowiła zwrócić się do ministra gospodarki, pracy i pomocy społecznej o stworzenie programu pomocy socjalnej przeznaczonej dla nastolatek w ciąży.
"Nastolatka z dzieckiem nie jest traktowana jako odrębny podmiot polityki państwa; dochód jej i rodziców liczy się łącznie, w rezultacie nie uzyskuje najczęściej pomocy społecznej albo bardzo symboliczną" - argumentowała szefowa Federacji.
Oficjalne dane pokazują, że w 2001 roku liczba urodzeń żywych przez dziewczynki w wieku do 15 roku życia wynosiła 349, aż 55 urodzeń dotyczyło dziewczynek w wieku 14 lat i mniej, w tym wśród 13-latek odnotowano siedem urodzeń. Jedno dziecko zostało urodzone przez 12-latkę. Zaś liczba urodzeń żywych w grupie dziewcząt między 15 a 19 rokiem życia w 2001 roku wynosiła 25 tys. 777.
Wśród przyczyn ciąży młode matki często wymieniają niewiedzę o zabezpieczaniu się przed niepożądaną ciążą. Według badań, przeszło połowa ankietowanych młodych kobiet w czasie pierwszego stosunku nie stosowała żadnej formy antykoncepcji. Jednocześnie - jak pokazują badania CBOS - ponad 77% osób w wieku od 15 do 19 lat deklaruje, że chce uczyć się w szkole jak zapobiegać niepożądanej ciąży i chorobom przenoszonym drogą płciową. (an)