Trwa ładowanie...

Ciampi: Jan Paweł II chciał odwiedzić Chiny i Rosję

Były prezydent Włoch Carlo Azeglio Ciampi ujawnił, że Jan Paweł II często w prywatnych rozmowach wyrażał żal, iż nie mógł odwiedzić Chin i Rosji.

Share
Ciampi: Jan Paweł II chciał odwiedzić Chiny i Rosję
Źródło: AFP
d4bfws1

W wywiadzie dla włoskiego katolickiego portalu Petrus, w trzecią rocznicę śmierci papieża, Ciampi powiedział, że często rozmawiał z papieżem o polityce wewnętrznej i międzynarodowej i musi przyznać, że papież był jej świetnym znawcą.

Mówił mi często, że jego niespełnionymi marzeniami były wizyty w Chinach i Rosji - dodał Ciampi, rówieśnik Jana Pawła II, prezydent Włoch w latach 1999-2006.

d4bfws1

Największym rozgoryczeniem było dla niego to, że nie odwiedził Moskwy - zauważył były prezydent.

Ciampi ujawnił, że pewnego razu zaproponował chętnie swoje usługi i osobiście skontaktował się z patriarchą Aleksym II, by zorganizować historyczne spotkanie między przywódcą rosyjskiego prawosławia i papieżem, ale Aleksy II odmówił.

Wspominając swe spotkania z Janem Pawłem II, były szef włoskiego państwa przyznał, że nazywał go wtedy "swoim starszym bratem". Zwrócił uwagę na to, że łączyło ich także to samo imię - Karol i Carlo.

Ciampi zrelacjonował też swą ostatnią wizytę w Watykanie, na kilka dni przed śmiercią papieża. Już nie mówił, ale jego oczy mówiły wszystko. Zanim wyszedłem, chciał mnie objąć. Wiedzieliśmy obaj, że to nasze ostatnie spotkanie, byliśmy bardzo wzruszeni - powiedział.

Kiedy przysunęliśmy się do siebie blisko, nagle odzyskał trochę głosu i wyszeptał mi do ucha: "Zobaczymy się w raju. Pan na niego zasługuje" - wspominał były prezydent.

Sylwia Wysocka

d4bfws1

Podziel się opinią

Share
d4bfws1
d4bfws1
Więcej tematów