Ciało Asłana Maschadowa oficjalnie zidentyfikowane
Ciało zabitego przez rosyjskie siły specjalne przywódcy czeczeńskich separatystów Asłana Maschadowa zostało oficjalne zidentyfikowane - poinformował komendant wojskowy Czeczenii, generał Grigorij Fomienko.
Czynności identyfikacyjne, w których uczestniczyli bliscy Maschadowa i osoby, które go dobrze znały, odbyła się w rosyjskiej bazie wojskowej Chankala, na przedmieściach Groznego.
Według Fomienki, który także osobiście znał lidera separatystów, sporządzono stosowny protokół.
Śmierć Asłana Maschadowa w środę oficjalnie potwierdził również nieuznawany przez Moskwę rząd Iczkerii (Czeczenii), który ogłosił trzydniową żałobę w republice (9-11 marca).
W specjalnym oświadczeniu, rozpowszechnionym za pośrednictwem portalu internetowego chechenpress.com, rząd Iczkerii podkreślił, że Maschadow poległ w nierównej walce z okupantem, do końca broniąc niepodległości ojczyzny.
Rząd Iczkerii zakomunikował też, że do czasu wyłonienia nowego prezydenta pełnia władzy w republice przeszła w ręce Państwowego Komitetu Obrony.
Tymczasem rosyjski sztab na Północnym Kaukazie poinformował, że w wyniku wtorkowej operacji w Tołstoj-Jurcie - oprócz Maschadowa - zginęło czterech czeczeńskich bojowników. Rosyjskie siły specjalne zatrzymały również cztery osoby z bezpośredniego otoczenia zabitego przywódcy - generała brygady Wahita Murdaszewa, Wschana Chadżimuratowa, Ilesa Ilischanowa i Sajderbeka Jusupowa.
Ten ostatni - to właściciel domu, pod którym znajdował się bunkier Maschadowa.
Według rosyjskiego sztabu, w gospodarstwie Jusupowa znaleziono broń, granaty, kilka kilogramów materiałów wybuchowych, należący do Maschadowa pas szahida, środki łączności, dwa komputery- notebooki, kasety wideo, a także osobiste archiwum zabitego prezydenta.
Dom, w którym ukrywał się Maschadow, znajduje się nieopodal administracji Tołstoj-Jurtu. Sama miejscowość uważana jest za jedną z najspokojniejszych w Czeczenii. Stamtąd pochodzi znany czeczeński polityk, były przewodniczący Rady Najwyższej Rosji Rusłan Chasbułatow.
Jerzy Malczyk