Ciągle niezadowoleni Polacy
Polacy są jednym z najbardziej negatywnie
oceniających swoją obecną sytuację gospodarczą i socjalną narodów
Unii Europejskiej - wynika z badania Eurobarometru opublikowanego
w związku z ogłoszoną w ubiegłym tygodniu przez Komisję Europejską
rewizją Strategii Lizbońskiej.
06.02.2005 | aktual.: 07.02.2005 07:38
Najwięcej negatywnych ocen panującej sytuacji wśród Polaków, podobnie jak i obywateli UE ogółem, jest w sferze zatrudnienia w swoim kraju - negatywnie ocenia sytuację 97% Polaków i 76% mieszkańców UE. Tylko 2% rodaków uznaje, że sytuacja zatrudnienia jest dobra, a wśród ogółu mieszkańców UE 22%
Oprócz Polaków największymi pesymistami w tej kwestii są Portugalczycy, Niemcy i Słowacy (po 95% ocen negatywnych). Najwięcej pozytywnie oceniających sytuację w zatrudnieniu w swoim kraju jest mieszkańców Irlandii (78%), Danii (67%) i Wielkiej Brytanii (62%). Tam też jest najmniej pesymistów, odpowiednio: 31, 34 i 42%
Polacy niemal równie sceptyczni są co do stanu gospodarki: 85 % wyraża się negatywnie o jej sytuacji, a tylko 13% pozytywnie. Wyższy procent obywateli negatywnie oceniających stan gospodarki swojego kraju jest tylko w Portugalii (94%). Średnio 62% obywateli 25 krajów UE negatywnie ocenia kondycję gospodarek swoich państw.
Tak samo negatywni Polacy są w ocenie sytuację naszej gospodarki w odniesieniu do "średniej UE". 92% uważa, że sytuacja gospodarcza w Polsce jest gorsza niż "średnio w UE". Tyle samo sceptyków jest tylko na Węgrzech, gdzie jednak jest mniej ocen pozytywnych - 2% w porównaniu do 4% w Polsce. Średnio 48% obywateli UE uważa, że sytuacja gospodarcza w ich krajach jest gorsza od średniej; 40% jest przeciwnego zdania.
Sytuacja sfery socjalnej jest głównie problemem nowych krajów członkowskich, gdzie odsetek złych ocen wynosi średnio 81% w porównaniu do 48% ocen negatywnych w starych krajach UE. W sumie daje to średnią UE na poziomie 53% ocen negatywnych i 42 pozytywnych.
Podobny podział dotyczy opinii o sytuacji gospodarczej Unii, 71 % obywateli starych krajów UE uważa ją za dobrą, podczas gdy w nowych krajach członkowskich odsetek ten wynosi 48%
Na złą sytuację środowiska naturalnego narzekają najbardziej mieszkańcy Węgier (81%), Portugalii (79%) Malty i Słowacji (po 75%)
Wartym odnotowania jest fakt, że tylko w dwóch dziedzinach: oceny własnej sytuacji finansowej i jakości życia, jest wśród mieszkańców UE więcej ocen pozytywnych (odpowiednio 59 i 73%) niż negatywnych (odpowiednio 38 i 25%).
Jednocześnie i w tym przypadku widać spore rozwarstwienie ocen. O ile 90% Luksemburczyków, 85% Finów i 84% Holendrów ocenia dobrze swoją sytuację finansową, to zdecydowana większość Węgrów (69%) Portugalczyków i Słowaków (po 67%) jest przeciwnego zdania. Dobrze jakość swojego życia ocenia 49% Polaków.
Regionami w których jakość życia jest najlepiej oceniana są kraje Europy Północnej (Dania, Finlandia, Szwecja), ale także niektóre śródziemnomorskie (szczególnie Cypr i Malta).
"Wygląda na to że zdecydowana większość obywateli Unii Europejskiej nie łączy jakości swojego własnego życia z sytuacją ekonomiczną w swych krajach" - napisano w komentarzu do badań. "Niezbędnym jest wyeliminowanie tej sprzeczności, gdyż może ona powodować problemy, gdy trzeba będzie wyjaśnić przyczyny prowadzenia niektórych polityk społecznych" - dodano.
Zapytani o to czy unijna gospodarka jest w lepszym stanie czy gorszym od największych gospodarek światowych, 44% obywateli UE oceniło, że jest w gorszym stanie niż gospodarka Japonii, 39 % że w gorszym niż USA. Przeciwnego zdania było odpowiednio 21 i 24% Jednocześnie 59% mieszkańców UE uznało, że wspólna gospodarka jest lepsza niż gospodarka Indii (przeciwnego zdania było 16%), a 42% że jest lepsza niż gospodarka Chin (przeciwnego zdania było 28%) Obywatele Unii ocenili za lepszą niż w Indiach (73%) i Chinach (68%) jakość swojego życia. Więcej ocen pozytywnych niż negatywnych było również w przypadku USA (49%) i Japonii (44%).
Odnosząc się do przyszłości obywatele UE wykazują się optymizmem: 55% uważa, że za pięć lat sytuacja gospodarcza będzie lepsza (przeciwnego zdania jest 24%) 50% uważa, że środowisko naturalne w ich kraju będzie w lepszej kondycji (przeciwnego zdania jest 30%). Zapytanych o to samo w odniesieniu do kwestii jakości życia 48% obywateli UE przewidziało poprawę (26% pogorszenie).
Najmniej pewnych poprawy (38% wobec 43 prognozujących pogorszenie) jest w kwestii sytuacji socjalnej w kraju i zatrudnienia (43% wobec 40% wróżących pogorszenie).
Jednocześnie 54% (zdecydowanie lub prawdopodobnie) obywateli UE nie wierzy, że Unia może stać się największą potęgą ekonomiczną do 2010 roku. Przeciwnego zdania jest 38%
Badania przeprowadzono w listopadzie 2004 roku.
Krzysztof Grad