Trwa ładowanie...
d3x7dxu
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

CIA: Państwo Islamskie już wielokrotnie użyło broni chemicznej

• Szef CIA John Brennan: IS już nieraz użyło na polu bitwy broni chemicznej
• Może też produkować niewielkie ilości gazów bojowych, chloru i gazu musztardowego
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od lewej: szef FBI James Comey i szef CIA John Brennan
Od lewej: szef FBI James Comey i szef CIA John Brennan (PAP/EPA, Fot: MIKE THEILER)
d3x7dxu

Zapytany przez dziennikarza o to, czy dżihadyści mogliby eksportować broń chemiczną, by użyć jej poza Irakiem lub Syrią, Brennan odpowiedział, że jest to możliwe. - Dlatego tak ważne jest, by odciąć różne szlaki transportu i przemytu, których używali bojownicy IS - podkreślił.

We wtorek szef amerykańskiego wywiadu James Clapper tłumaczył, że fakt użycia tego typu broni przez Państwo Islamskie to pierwszy przypadek użycia środków chemicznych przez ekstremistów od 1995 roku, kiedy członkowie sekty Aum Najwyższa Prawda dokonali ataku w tokijskim metrze. Rozpylili wówczas w wagonach podziemnej kolejki gaz bojowy, sarin.

Od 2011 roku - początku wojny domowej w Syrii - pojawiały się wielokrotne doniesienia, że na polach bitwy stosuje się tam broń chemiczną, co narusza prawo międzynarodowe.

d3x7dxu

Na początku stycznia rosyjskie MSZ alarmowało, że za "bardzo wysokie" uważa prawdopodobieństwo, iż IS wykorzystuje w Syrii broń chemiczną.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w listopadzie potwierdziła, że gaz musztardowy został w Syrii użyty w sierpniu 2015 r., a szereg innych substancji, w tym chlor - w marcu. Organizacja jedynie stwierdzała fakt użycia broni, nie wskazując, która strona jest winna.

W sierpniu 2013 władze Syrii zgodziły się ujawnić i zlikwidować swój arsenał broni chemicznej w ramach porozumienia, nad którego wykonaniem czuwała OPCW. W sumie zlikwidowano wówczas 1 300 m sześciennych broni chemicznej, w tym gazu musztardowego i sarinu.

d3x7dxu

Podziel się opinią

Share

d3x7dxu

d3x7dxu
Więcej tematów