Chude święto
"Dla cukierników tłusty czwartek jest tym, czym w PRL-u był Dzień Kobiet dla ogrodników. W tym roku jednak zamiast finansowych żniw, będzie można ponieść stratę" - obawia się Karol Bartkowski, szef sekcji piekarzy przy toruńskim Cechu Rzemiosł Różnych, cytowany przez "Nowosci".
"Niektóre hipermarkety reklamują, że u nich 10 pączków kosztuje 1,90 zł. Słów brakuje na określenie takiej sytuacji. Ta kalkulacja w żaden sposób nie pokrywa kosztów zużytego surowca ani nakładu pracy. Ustalono ceny poniżej opłacalności, aby tylko przyciągnąć klientów. Piekarz, cukiernik, który żyje tylko ze sprzedaży swoich produktów, na taki ruch nie może sobie pozwolić. Jednak i on często znajduje się pod ścianą, sprzedaje ze stratą, po cenach wymuszonych przez konkurencje. Efekt jest łatwy do przewidzenia: bankructwo rodzimych piekarni".
W Krakowie przed kilkoma dniami zawiązało się Ogólnopolskie Stowarzyszenie Piekarzy. "To jest nowa inicjatywa. My swoje sprawy sygnalizujemy i próbujemy rozwiązać poprzez Cech albo Stowarzyszenie Piekarzy Polskich" - deklaruje Karol Bartkowski.
"Rozumiem konsumentów, że kupują tam, gdzie taniej, ale jeśli będą musiał przez dłuższy okres dokładać do sprzedawanego chleba, będę musiał ograniczyć albo zamknąć produkcję. Teraz zatrudniam 122 osoby. W dodatku, tak jak wszystkie piekarnie, czeka mnie przystosowanie zakładu do unijnych wymagań. Trzeba wymienić niektóre urządzenia, dokonać przeróbek czy też zaokrąglić ściany przy zetknięciu z podłogą, aby te miejsca można lepiej umyć. Te wszystkie zmiany wymagają sporych nakładów. Trudno znaleźć na nie fundusze, kiedy w ostatnich miesiącach mąka podrożała o blisko 40%".
"Mówi się, że na Zachodzie udział mąki w pieczywie stanowi tylko 20%. To prawda, ale np. w Niemczech bochenek chleba kosztuje 2 euro" - mówi toruński piekarz. (PAP)