Trwa ładowanie...
17-11-2004 14:55

Chorzy na zespół Zatoki Perskiej

Brytyjscy weterani wojny w Zatoce
Perskiej 1991 r. są dwukrotnie bardziej podatni na choroby niż
żołnierze, którzy nie uczestniczyli w niej. Rząd powinien uznać
istnienie tzw. zespołu Zatoki Perskiej - wynika z raportu.

Chorzy na zespół Zatoki PerskiejŹródło: PAP/EPA
de4n2xn
de4n2xn

Czy ich choroby można określić mianem zespołu? - Odpowiedź jest twierdząca. Ich objawy nie są wyjątkowe. Nie są nawet bardzo nietypowe. Niezwykła jednak jest ich rozległość i nasilenie - stwierdza raport z dochodzenia niezależnej komisji kierowanej przez emerytowanego sędziego lorda Lloyda Berwicka.

Według półoficjalnej organizacji Królewski Legion Brytyjski, na którego wniosek Berwick prowadził dochodzenie, zróżnicowane objawy chorobowe występują u ok. 5 tys. brytyjskich weteranów wojny w Zatoce, a 2585 z nich, w większości w fazie terminalnej, otrzymuje renty.

Prawdopodobieństwo wystąpienia objawów jest dwukrotnie większe u tych, którzy uczestniczyli w wojnie w Zatoce niż u tych, którzy tam nie pojechali. Dlatego wszystko przemawia za tym, aby ich choroby określać jako "zespół wojny w Zatoce" - stwierdza raport. Rząd brytyjski neguje istnienie "zespołu" i odrzucał żądanie publicznego dochodzenia.

Ministerstwo Obrony nie pozwoliło na przesłuchania przez komisję lorda Berwicka urzędników i personelu wojskowego, ale dostarczyło pisemną dokumentację.

de4n2xn

Zespół Berwicka wysłuchał jednak świadectw złożonych przez dowódcę sił brytyjskich w Zatoce Perskiej generała Petera de la Billiere'a, a także naukowców oraz 35 weteranów i ich rodzin.

Brytyjscy i amerykańscy weterani wojny w Zatoce Perskiej zgłaszali rozmaite dolegliwości: problemy z pamięcią i myśleniem, ogromne zmęczenie, poważne bóle stawów i mięśni, depresje, niepokój, bezsenność, bóle głowy i wysypki.

Dolegliwości te są najprawdopodobniej rezultatem nakładających się na siebie różnych czynników jak stres, zakażenia bakteryjne, ekspozycja na działanie broni chemicznej i biologicznej, zanieczyszczenia z płonących pól naftowych, zubożony uran z pocisków oraz szczepienia przeciw wąglikowi i innym rodzajom broni biologicznej, środki owadobójcze, którymi zabezpieczano namioty.

Raport Berwicka stwierdza, że potrzebne są jeszcze dalsze badania oraz że na podstawie dotychczasowych faktów rząd powinien uznać, iż różne choroby u weteranów są rezultatem ich udziału w wojnie.

de4n2xn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
de4n2xn
Więcej tematów