Chorzy na astmę nie mają dostępu do nowoczesnych leków
Chorzy na astmę w Polsce mają utrudniony dostęp do nowoczesnego leczenia. Terapia skojarzona łącząca 2 leki w jednym inhalatorze jest standardem w większości krajów europejskich. Lekarze zabiegają o to, aby również w Polsce takie preparaty były refundowane.
W Jachrance rozpoczyna się 4-dniowa konferencja naukowa poświęcona leczeniu astmy, alergii i Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
Organizatorka sympozjum profesor Ryszarda Chazan podkreśla, że leczenie skojarzone astmy jest wygodniejsze dla pacjentów i daje lepsze efekty. Niestety chorzy bardzo często nie przestrzegają zaleceń lekarzy. Przyjmują głównie leki rozkurczowe zmniejszające duszność, kiedy poczują się lepiej - rezygnują z leków przeciwzapalnych, które działają na przyczynę choroby. Rozwiązaniem jest właśnie połączenie obu substancji w jednym inhalatorze.
Astma to przewleka choroba zapalna dróg oddechowych. Objawia się miedzy innymi napadami suchego kaszlu, dusznościami i uciskiem w klatce piersiowej. Nieleczona - prowadzi do zaostrzenia objawów i wtedy konieczna jest hospitalizacja.
W Polsce na astmę choruje prawie 2 miliony dorosłych i niemal milion dzieci.