Chorzy bez emerytury
Przy ustalaniu okresu zatrudnienia w
szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze Zakład
Ubezpieczeń Społecznych nie uwzględnia okresów choroby - pisze
"Gazeta Prawna".
16.02.2006 | aktual.: 16.02.2006 06:59
Odliczanie z datą wsteczną okresów choroby od stażu pracy osobom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub charakterze po 14 listopada 1991 r. narusza konstytucję - twierdzi OPZZ we wniosku złożonym w Trybunale Konstytucyjnym. Także Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich przygotowało wniosek o zbadanie konstytucyjności tych przepisów.
Od 1 lipca 2004 r. obowiązuje art. 32 ust. 1a znowelizowanej ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z nim, przy ustalaniu okresu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, ZUS nie uwzględnia okresów choroby.
Według "GP", taka interpretacja przepisu powoduje, że osoby urodzone przed 1 stycznia 1949 r., które dużo chorowały i miały minimalny okres zatrudnienia w szkodliwych warunkach, mogą utracić prawo do wcześniejszej emerytury z tego tytułu. Rzecznik praw obywatelskich już we wrześniu 2004 r. zwracał uwagę, że jest to niekorzystna nowelizacja oznaczająca utratę praw nabytych.
Obecnie do sądów pracy trafiają pozwy osób, którym ZUS nie chce przyznać prawa do wcześniejszej emerytury z powodu braku stażu. Jedna z nich zakończyła się wyrokiem korzystnym dla ubezpieczonego. Sąd Najwyższy orzekł, że okresy choroby sprzed 1 lipca 2004 r., czyli do dnia wejścia nowelizacji, muszą być wliczane do stażu. Ponieważ jest to wyrok w konkretnej sprawie, każdy znajdujący się w podobnej sytuacji będzie musiał wystąpić do sądu. Górnicy chcą przekonać posłów, żeby zmienili kontrowersyjny przepis, nie czekając na wyrok Trybunału Konstytucyjnego. (PAP)