ŚwiatChoroby mogące być wywołane bronią biologiczną

Choroby mogące być wywołane bronią biologiczną

Przykładowe charakterystyki niektórych chorób, mogących wystąpić po ataku bronią biologiczną.

Wąglik

Choroba wywoływana jest przez bakterie. Do zarażenia może dochodzić przez kontakt z chorymi lud zarażonymi zwierzętami albo poprzez spożywanie żywności pochodzącej od zakażonych zwierząt. Możliwe jest również zakażenie drogą wziewną i przez skórę. Bezpośrednie przenoszenie choroby z jednej osoby na drugą raczej nie występuje, bowiem zakazić się można tylko dużą ilością bakterii. Przy zakażeniach inhalacyjnych i pokarmowych śmiertelność może dochodzić do 90%, przy skórnych do 20%. Zarazek wytwarza przetrwalniki, które są bardzo odporne na działanie czynników środowiska i pozostają w nim przez wiele lat.

Chorobie można zapobiec przez podawanie antybiotyków, codziennie przez około 60 dni, lub szczepionki. Leczenie antybiotykami wykazuje różną skuteczność w zależności od czasu rozpoczęcia ich podawania. Szczepionki przeciwko wąglikowi – dla ludzi – produkują jedynie cztery państwa na świecie: Stany Zjednoczone, Rosja, Wielka Brytania i Chiny. Dla pełnego uodpornienia organizmu trzeba podawać ją w 6 dozach, a pełne uodpornienie uzyskuje się po 6 miesiącach. Działania profilaktyczne polegają na sterylizacji żywności.

Ospa

Niby na świecie już zlikwidowana, ale w postaci zarodników przechowywana w Centrum Kontroli Chorób Zakaźnych w Atlancie oraz w Instytucie Preparatów Wirusowych w Moskwie.

Miejscem wtargnięcia wirusa do organizmu są drogi oddechowe i skóra. Okres inkubacji choroby trwa 9-12 dni. Po namnożeniu się wirusa w organizmie pojawia się gorączka oraz złe samopoczucie z bólami głowy, pleców i brzucha, w połączeniu ze skrajnym wyczerpaniem. W tym czasie pojawia się wysypka, początkowo plamista, szybko przechodząca w grudkową, a potem w pęcherzykową, która zamienia się w krosty. Do zejść śmiertelnych dochodzi zwykle w fazie wysypki krostowej i dotyczy około 30% chorych.

Zaleca się ścisłą izolację chorych i leczenie objawowe. Szczepienia zabezpieczają przed chorobą całkowicie. Możliwe jest uzyskanie odporności, jeśli szczepionkę poda się już w fazie wylęgania choroby.

Ospa - nowa broń

Ostatni na świecie przypadek ospy zarejestrowano w 1978 roku w Somalii. Oficjalnie wirusy ospy przechowywane są w dwóch doskonale strzeżonych laboratoriach w USA i w Rosji. W sumie w XX wieku na ospę zmarło 300 mln. Ludzi. Na seminarium zorganizowanym przez Światową Federację Naukowców (World Federation of Scientists) eksperci przestrzegali przed samobójczymi atakami z użyciem zmodyfikowanych wirusów groźnych chorób zakaźnych. Wmieszanie się w tłum zainfekowanego zamachowca może się zakończyć epidemią na wielką skalę. Co gorsza, terroryści nie muszą się nawet starać o modyfikowane mikroby, gdyż do wywołania chaosu i zabicia znacznej liczby ludzi wystarczy wirus zwykłej ospy.

Dżuma

Jest to zaraźliwa choroba bakteryjna. U ludzi może przyjmować postać dymieniczną (gruczołową) lub płucną. Postać dymieniczna powstaje przy przenoszeniu zarazków na człowieka przez pchły z zarażonych zwierząt. Postać płucna ma miejsce przy zakażeniu bezpośrednim pomiędzy ludźmi. Zarazek nie traci zjadliwości w zakażonym powietrzu w dużych przedziałach temperatur (od –2 do +40°C). Aerozol zarazków może wywoływać płucną postać choroby, jeśli dostanie się tylko kilka kropelek aerozolu do układu oddechowego. Okres inkubacji choroby trwa w przypadku postaci odzwierzęcej 2-6 dni, a przy postaci płucnej 3-4 dni.

Objawy zależą od postaci choroby. W dymienicznej występuje wysoka gorączka, zaburzenia pamięci, dezorientacja, ostry bolesny obrzęk węzłów chłonnych, sączący odczyn zapalny w miejscu ukłucia przez pchłę. W postaci płucnej obserwuje się pierwotne zapalenie płuc. Śmiertelność dochodzi do 25-50% - przy postaci gruczołowej oraz do 100% przy postaci płucnej. Szczepienia profilaktyczne chronią częściowo przed gruczołową formą choroby, ale nigdy przed postacią płucną. Antybiotyki są skuteczne, lecz tylko w przypadku bardzo wczesnego ich zastosowania.

Tularemia

Choroba silnie zakaźna, rzadko bywa śmiertelna. Jest to choroba odzwierzęca, przenoszona przez liczne gatunki stawonogów oraz przez kontakt z zarażonymi ludźmi i zwierzętami. Można na nią zachorować także przez spożywanie zakażonej wody i żywności. Możliwe i łatwe są zakażenia inhalacyjne. Okres inkubacji choroby trwa 1-10 dni i zależy od drogi wniknięcia zarazka do organizmu. Jest dłuższy przy zakażeniach naskórnych, krótszy przy inhalacyjnych i dożołądkowych. Przedostanie się zarazków do krwi prowadzi do silnego uszkodzenia różnych narządów. Choroba trwa wiele tygodni, rekonwalescencja – wiele miesięcy. Leczenie antybiotykami jest skuteczne. Podejrzane o zakażenie produkty spożywcze i woda muszą być poddawane obróbce termicznej.

Grypa

Jednym z najniebezpieczniejszych scenariuszy jest zastosowanie przez zamachowców zmutowanego wirusa grypy, której pierwsze fazy przebiegałyby bezobjawowo. Dzięki temu zwiększyłaby się możliwość zarażania, a pandemia osiągnęłaby prawdopodobnie rozmiary tej z lat 1918-1919. Panująca wtedy w Europie grypa hiszpanka pochłonęła ponad 20 milionów ofiar.

Cholera

Choroba o dużej zakaźności; biegunka i wymioty prowadzące do szybkiego odwodnienia i wyniszczenia chorego; zakżenie przez przewód pokarmowy; przebieg gwałtowny. Wirus cholery jest stosunkowo łatwy do zdobycia, mianowicie wszystkie szczury żyjące na wysokości powyżej 1000 m są nim zakażone, wystarczy pobrać ich krew...

Zatrucie toksyną botulinową

Inaczej mówiąc jest to zatrucie jadem kielbasianym. Powoduje zaburzenia wzroku i połykania, a następnie paraliż całego ciała, mogący utrzymywać się miesiącami. Toksyna wytwarzana przez bakterię Clostridium botulinum jest jedną z najsilniejszych trucizn, jakie zna ludzkość. Zaledwie 1g oczyszczonej neurotoksyny botulinowej może zabić ok. 1 miliona ludzi.
Z drugiej zaś strony, botulina jest pierwszą biologiczną trucizną dopuszczona przez FDA do stosowania w terapii szeregu zaburzeń neurologicznych np. porażeniu mózgowym.

Gruźlica

Najbardziej przerażającym aspektem zjawiska superzarazków jest powrót gruźlicy, która jest obecnie znacznie bardziej rozpowszechniona niż zdajemy sobie z tego sprawę. Ta przenosząca się w powietrzu bakteria, która może zaatakować prawie każdą tkankę ciała, a zwłaszcza płuca, stanowi globalne zagrożenie. Chorobą tą zaraża się co roku około osiem milionów ludzi na całym świecie i umierają na nią blisko dwa miliony.

Gorączka krwotoczna

Wsród innych wirusów, które mogą być użyte do tego typu celów najcześciej wymienia sie tak zwane wirusy gorączek krwotocznych (filowirusy i arenawirusy) wywołują one ostre choroby charakteryzujące się wysoką goraczką, krwawieniami z nosa, przewodu pokarmowego, dróg moczowo-płciowych, wybroczynami na skórze i silnymi objawami zatrucia, które doprowadzają często do śmierci. Do nich to należy miedzy innymi wirus Ebola, którym interesowala sie min. sekta Aum Shinrikyo odpowiedzialna za atak terrorystyczny z użyciem gazu bojowego w tokijskim metrze. Nazwa pochodzi od nazwy rzeki w Zairze. Pierwsze zachorowania odnotowano w 1976 roku w Sudanie i Zairze. Śmiertelność wynosiła nawet do 90% wśród chorych i do 50% wśród personelu medycznego. Wirus przenosi się przez kontakt bezpośredni i drogą kropelkową. Objawy są różnorodne. Zwykle rozpoczyna się silnym bólem głowy, goraczką, bólami mięśniowymi i osłabieniem. Objawy ze strony układu pokarmowego to biegunka i wymioty, towarzyszy im wysypka. Choroba doprowadza do
wyniszczenia, uszkodzenia układu nerwowego, wątroby, śledziony i krwotoków. Leki i szczepionki przeciw wirusowi Ebola są dopiero we wczesnej fazie badań.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)