Choroba, która gnębi 4 mln Polaków jest często źle leczona
70% osób chorujących na astmę w Polsce nie jest właściwie zdiagnozowanych i leczonych - wynika z najnowszego badania "Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce". Lekarze szacują, że na tę przewlekłą i nieuleczalną chorobę cierpi ok. 4 mln Polaków.
Jak poinformował prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego prof. Piotr Kuna, badania epidemiologiczne wykazały aż dwukrotny wzrost zachorowań na astmę w Polsce w ciągu zaledwie ośmiu lat. Naukowiec podkreślił, że astma to poważny problem zdrowotny i społeczny w Polsce. Rocznie z powodu jej powikłań umiera ok. 1,5 tys. chorych.
- Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że astma oskrzelowa i choroby, które są do niej podobne, jest najczęstszą chorobą przewlekłą dzieci i osób do 50. roku życia. Już w tej chwili refundacja leków na astmę i choroby obturacyjne układu oddechowego pochłania najwięcej środków Narodowego Funduszu Zdrowia - powiedział.
Definicja się zmieniła, lekarze nie
Według najnowszej definicji Światowej Organizacji Zdrowia, astma to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. - Zmieniła się definicja astmy, nasi lekarze nie są do tego przygotowani. Powinni też poświęcić czas na dokładne poinformowanie pacjenta o tej chorobie i jej leczeniu - mówił prof. Kuna.
Astma jest chorobą nieuleczalną, ale jeśli jest wcześnie wykryta i dobrze leczona, to u dziecka może nastąpić poprawa. - Pacjent może chorować, ale biorąc dostępne obecnie leki nie powinien mieć dolegliwości - podkreślił prof. Kuna.
Objawy astmy to napadowy kaszel przy zmianie warunków środowiska, głównie w nocy, świsty przy oddychaniu, uczucie ciężaru w klatce piersiowej, szczególnie przy wysiłku. Jeżeli astmy nie leczymy, ryzyko zgonu z powodu zawału serca jest pięć razy wyższe.
Lepiej oddychasz, dłużej żyjesz
Według badań europejskich, aż 1/3 pacjentów chorych na astmę opuszcza w ciągu roku pracę, a 50% chorujących dzieci - szkołę. Choć astma to choroba wszystkich pokoleń, 80% przypadków zaczyna się przed piątym rokiem życia. Kluczowe jest wykrycie jej wcześnie, bo każdy rok nieleczonej astmy to utrata ok. 5% czynności płuc.
- A czynność płuc jest jedynym parametrem znanym w medycynie, który koreluje z długością życia. Im lepiej oddychamy, tym dłużej żyjemy - podsumował prof. Kuna.