PolskaChopin sprzedany Japończykom

Chopin sprzedany Japończykom

321 uczestników eliminacji do XV Konkursu Chopinowskiego czeka prawdziwy szok. Albo podpiszą ubezwłasnowolniający ich na 10 lat glejt, albo z konkursem się pożegnają - alarmuje "Życie Warszawy".

Jubileuszowy Międzynarodowy Konkurs Chopinowski będzie wyjątkowy. Z kilku powodów. Po raz ostatni organizuje go Towarzystwo im. F. Chopina (TiFC), które wprowadziło nowy regulamin. Po raz pierwszy eliminacje będą odbywać się na żywo. Jednak historią bez precedensu jest wystosowanie do kilkuset pianistów, którzy już w ten piątek rozpoczną wielką grę o zwycięstwo, umów, które mają dać pewnemu japońskiemu kontrahentowi pełne prawa do reprezentowania ich w Polsce i Azji. Na całą dekadę.

Środowisko artystyczne wrze od plotek, pianiści mówią, że niczego podpisywać nie będą. A organizator? Nie widzi nic złego w sprzedaniu praw do uczestników i ich występów. To nasza sprawa, co proponujemy uczestnikom konkursu - wyjaśnia Albert Grudziński, dyrektor TiFC i XV Konkursu Chopinowskiego. Mogę jedynie zdradzić, że będą to dla nich bardzo intratne koncerty.

Dyrektor nie umie jednak powiedzieć, gdzie i dla kogo mieliby grać laureaci konkursu. Nie chce też wyjawić, która japońska firma i za jakie pieniądze będzie miała do nich prawa.

To jakiś absurd. Jak można w dzisiejszych czasach żądać blokowania sobie artystycznego życia na 10 lat? - dziwi się Krzysztof Blechacz, ojciec i impresario Rafała Blechacza, jednego z naszych poważnych kandydatów do chopinowskich laurów. To jakiś szantaż - mówi Jarosław Drzewiecki, ojciec drugiego naszego startującego pianisty. Staś niczego takiego nie podpisze. Poza tym on już ma impresaria w Japonii.

Jakie mogą być konsekwencje pomysłu Towarzystwa Chopinowskiego, trudno przewidzieć. Już wiadomo, że pod znakiem zapytania stoi tradycyjne japońskie tournue wszystkich sześciu laureatów konkursu z orkiestrą Filharmonii Narodowej.(PAP)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)