Chmielaki, czyli dożynki chmielowe
Blisko 100 tys. osób uczestniczyło - w
ocenie organizatorów - w ciągu ostatnich trzech dni w tradycyjnych
Chmielakach w Krasnymstawie (woj. lubelskie), czyli w 33.
Ogólnopolskim Święcie Chmielarzy i Piwowarów.
Z okazji Chmielaków zorganizowano przeglądy kapel ludowych i kapel podwórkowych, kiermasze sztuki ludowej, sesję chmielarską i konkurs piwa. Były koncerty rockowe, bluesowe i jazzowe, a w niedzielę ulicami Krasnegostawu przeszedł korowód chmielakowy. Tryumfy w konsumenckiej ocenie jakości święciło piwo "Książęce". Podczas niedzielnego koncertu finałowego wybrana zostanie Miss Chmielaków.
"Tegoroczne obchody uważamy za bardzo udane, pogoda dopisała, podobnie jak uczestnicy i goście. Oceniamy, że każdego dnia w koncertach i innych imprezach uczestniczyło po ok. 30-40 tys. osób, a więc łącznie liczbę uczestników w ciągu tych dni możemy szacować na 100 tys." - powiedział burmistrz Krasnegostawu Andrzej Jakubiec.
Tradycje chmielarstwa na terenie powiatu krasnostawskiego sięgają początków XX wieku i wiążą się z osobą Tadeusza Fleszyńskiego (1886-1968), inżyniera chmielarstwa, który jako członek Towarzystwa Rolniczego wygłaszał pogadanki na temat uprawy chmielu i był jednym z inicjatorów budowy Szkoły Rolniczej, a po wojnie pracował jako nauczyciel uprawy chmielu w Technikum Rolniczo - Chmielarskim w Krasnymstawie, kształcąc chmielarzy. Działania te doprowadziły do powstania w powiecie krasnostawskim "zagłębia chmielowego".
Liczne sukcesy krasnostawskich chmielarzy i rozwój tego działu rolnictwa pod koniec lat 60. oraz w początkach lat 70., a także tradycje amatorskiego ruchu artystycznego notowane w Krasnymstawie od XVIII w. doprowadziły do powstania dożynek chmielowych, nazwanych "Krasnostawskimi Chmielakami".
Pierwsze "Chmielaki" odbyły się w 1971 r. i miały lokalny charakter. Od 1977 r. stały się imprezą ogólnopolską, w której uczestniczyły zespoły regionalne, twórcy ludowi z całego kraju i z zagranicy. W latach 70. i 80. imprezie towarzyszyło widowisko obrzędowe, przedstawiające historię miasta i regionu, w którym występowały historyczne postacie związane z Krasnymstawem: Marek Sobieski - Starosta Krasnostawski, Jan Zamoyski - Wielki Hetman Koronny oraz królowie - Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło i Jan III Sobieski.
Na początku lat 90. impreza zmieniła nieco swój charakter. W roku 1990 obchody przeniesiono z targowicy przy ulicy Rzecznej do centrum i zorganizowano w amfiteatrze koncert rockowy pod nazwą "Chmiel Rock", podczas którego występowały gwiazdy polskiej muzyki. W 1991 r. po raz pierwszy wybrano Miss Chmielaków, a od 1994 r. fani jazzu gromadzą się w parku miejskim, by posłuchać "Jazzu z pianką" w wykonaniu czołowych artystów polskiego jazzu.
Podczas XXX, Jubileuszowych "Chmielaków" w 2000 r. po raz pierwszy zostały rozdane medale dla producentów piwa podczas konsumenckiej oceny jakości tego trunku. Jest to kontynuacja tradycji z lat 70. i 80., gdy odbywała się w Krasnymstawie branżowa ocena jakości piwa. Do kalendarza "Chmielaków" na stałe wpisały się również sesje chmielarsko - piwowarskie, będące okazją do spotkania się w gronie chmielarzy i piwowarów oraz wymiany doświadczeń.