Trwa ładowanie...
d1p6sqj
11-04-2008 10:55

Chlebowski i Olejniczak debatują nad nowelą ustawy rtv

Przed godz. 11.00 w Sejmie szef
klubu PO Zbigniew Chlebowski spotkał się z przewodniczącym klubu
LiD Wojciechem Olejniczakiem, by rozmawiać o poparciu posłów
lewicy dla zmian w ustawie o radiofonii i telewizji.

d1p6sqj
d1p6sqj

Chlebowski powiedział przed spotkaniem, że przedstawi Olejniczakowi ekspertyzy prawne, które świadczą o tym, że zapisy w proponowanej przez PO noweli są zgodne z konstytucją. Jak dodał, zapozna też szefa klubu LiD z poprawkami PO do ustawy medialnej. Prowadzimy normalne konsultacje. Liczę, że się porozumiemy- zaznaczył szef klubu PO.

Pytany, czy PO jest w stanie pójść na ustępstwa wobec LiD, Chlebowski powiedział: jesteśmy bardzo otwarci na zmiany w mediach, nie traktujemy tej ustawy jako rewolucji. Poważna ustawa o przyszłości mediów publicznych jest przed nami - dodał.

Zapewnił jednocześnie, że nie będzie z Olejniczakiem rozmawiał o żadnych personaliach w mediach publicznych.

W parlamencie kończą się prace nad nowelą ustawy o rtv. Jeszcze w piątek Senat będzie głosował nad poprawkami do noweli. Jeśli wprowadzi zmiany, nowelizacja wróci do Sejmu, gdzie posłowie ocenią propozycje Senatu. Następnie nowela trafi do prezydenta.

d1p6sqj

Od zmian, jakie zostaną dokonane w noweli na tym ostatnim etapie prac parlamentarnych, klub LiD uzależnia swoje dalsze kroki. Chodzi o stanowisko posłów lewicy wobec ewentualnego weta prezydenta do zmian w ustawie o rtv. Do odrzucenia weta głowy państwa potrzeba w Sejmie większości 3/5 głosów (w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów). Aby więc kluby PO i PSL mogły tego dokonać, potrzebują poparcia LiD.

Olejniczak podkreślał w czwartek w rozmowie z dziennikarzami, że LiD nie akceptuje tego, co jest obecnie w mediach publicznych, ale nie akceptuje też "próby upolitycznienia mediów przez obecnie rządzących". Jesteśmy trochę między PiS a PO - mówił.

Nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji, przygotowana przez PO i uchwalona w Sejmie w marcu, znacznie ogranicza kompetencje KRRiT. Przyznawanie koncesji, kontrolowanie nadawców - z wyjątkiem kontroli programowej - przechodzi do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nowela zmienia też zasady wyboru członków KRRiT, rad nadzorczych i zarządów mediów publicznych. W efekcie można będzie przerwać kadencje obecnych władz mediów publicznych.

d1p6sqj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p6sqj
Więcej tematów