Trwa ładowanie...
francja
15-03-2007 18:35

Chirac będzie przesłuchany w związku ze skandalem korupcyjnym

Prezydent Francji Jacques Chirac, który po majowych wyborach ustąpi ze stanowiska, w drugiej połowie czerwca może zostać przesłuchany w sprawie fikcyjnych etatów i nadużyć finansowych z czasów, kiedy był jeszcze merem Paryża - podały francuskie źródła sądowe.

Chirac będzie przesłuchany w związku ze skandalem korupcyjnymŹródło: AFP
d49zrd2
d49zrd2

Przesłuchania będą się odbywać przed sądem w Nanterre w aglomeracji paryskiej. Jeszcze nie wiadomo, w jakim charakterze będzie odpowiadał 74-letni Chirac.

Chirac został merem Paryża w 1977 roku i piastował to stanowisko aż do wygranej w wyborach prezydenckich w maju 1995 r. Jego osobę wiąże się z aferami korupcyjnymi, do których w ciągu owych 18 lat doszło w stołecznym ratuszu: fikcyjnym zatrudnianiem członków jego ówczesnej partii Zgromadzenie na rzecz Republiki (RPR), przekupstwami przy zawieraniu kontraktów i nielegalnym finansowaniem RPR z pieniędzy miasta.

Nazwisko prezydenta pojawia się w sprawach sądowych od lat 90., ale dotąd chronił go immunitet. Wygaśnie on w miesiąc po ustąpieniu Chiraca ze stanowiska w połowie maja. W niedzielę francuski polityk ogłosił, że nie będzie ubiegał się o trzecią kadencję w Pałacu Elizejskim.

Za udział w skandalu dotyczącym nielegalnego finansowania RPR, który teraz ciąży nad Chirakiem, został już w 2004 roku skazany na 14 miesięcy więzienia w zawieszeniu jeden z jego najbliższych współpracowników i były premier w latach 1995-1997 Alain Juppe.

d49zrd2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49zrd2
Więcej tematów