Trwa ładowanie...
d3ldd6e

Chiny zezwolą na spotkanie dyplomatów USA z załogą EP-3

Prawdopodobnie jeszcze we wtorek dojdzie do spotkania amerykańskich dyplomatów z 24-osobową załogą samolotu szpiegowskiego EP-3, przetrzymywanego od niedzieli na lotnisku na chińskiej wyspie Hainan - twierdzą australijskie źródła.

d3ldd6e

Minister spraw zagranicznych Australii Alexander Downer we wtorek rano rozmawiał ze składającym wizytę w Canberze wiceprzewodniczącym chińskiej Centralnej Komisji Wojskowej, Zhang Wannianem. Zhang miał zapewnić Downera, iż strona chińska natychmiast umożliwi pracownikom konsulatu amerykańskiego dostęp do załogi EP-3.

Samolot, który w niedzielę w czasie lotu nad Morzem Południowochińskim z niewyjaśnionych przyczyn zderzył się z chińskim myśliwcem i lekko uszkodzony musiał lądować na Hainanie, nadal stoi w bazie wojskowej na wyspie. Załoga, w skład której wchodzą trzy kobiety, przebywa w rządowym hotelu. W poniedziałek z żądaniem natychmiastowego wypuszczenia 24 Amerykanów wystąpił osobiście prezydent USA George W.Bush.

Australijski minister powiedział we wtorek, iż Zhang zasugerował w rozmowie z nim, że strona chińska jest przekonana, iż incydent był sprowokowany rozmyślnie przez samolot USA. Pilota chińskiego myśliwca, który po kolizji spadł do morza, nie znaleziono. (aso)

d3ldd6e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ldd6e
Więcej tematów