Trwa ładowanie...

Chiny wystrzeliły potężną rakietę. Wyniosła w niebo statek kosmiczny

Rakieta Długi Marsz-5B wzniosła się w niebo wraz z należącym do Chin prototypem nowego statku kosmicznego. W ten sposób Chiny przygotowują się do budowy własnej stacji kosmicznej.
Share
Chiny. Rakieta Długi Marsz-5B wystartowała. Na orbitę wyniosła prototyp statku kosmicznego
Chiny. Rakieta Długi Marsz-5B wystartowała. Na orbitę wyniosła prototyp statku kosmicznegoŹródło: xinhua news
d46ndeg

Rakieta Długi Marsz-5B wystartowała z kosmodromu Wenchang w prowincji Hejnan około godziny 12 czasu polskiego.

Chiny. Rakieta Długi Marsz-5B wystartowała

Jej głównym zdaniem było wyniesienie na orbitę prototypu statku kosmicznego, który po 8 minutach odłączyła się od rakiety. Długi Marsz-5B transportowała też moduł odpowiadający za bezpieczny powrót statku na ziemię. Należy zaznaczyć, że jest to lot bezzałogowy.

d46ndeg

Jak informuje agencja Xinhua News, Chiny chcą zbudować własną stację kosmiczną. Do tego służyć ma właśnie rakieta Długi Marsz-5B, która na orbitę będzie wynosiła poszczególne moduły, z których złożona będzie stacja kosmiczna.

Zobacz też: Krzysztof Bosak o bojkocie wyborów. Wyjaśnia skąd decyzja

Chiny. Rakieta Długi Marsz-5B na niebie. To kolejny etap podboju kosmosu

Wspomniana stacja kosmiczna to jeden z etapów chińskiego programu załogowej eksploracji kosmosu. Planowo, stacja kosmiczna ma być gotowa do użytku już w 2022 roku. Chiny chcą w ten sposób wysłać astronautów na księżyc, a także zbudować tam kolejną bazę.

d46ndeg

Chiny od dawna prowadzą działania w kierunku pogłębienia eksploracji kosmosu. Jeszcze w 2020 roku na marsa ma ruszyć bezzałogowa misja Tianwen-1. Jej zadaniem będzie osadzenie łazika na powierzchni Marsa. Ten z kolei będzie dostarczał kolejnych informacji dotyczących planety.

Rakieta Długi Marsz-5B to największa i najpotężniejsza rakieta, jaką dysponują Chiny. Waży ona blisko 850 ton i mierzy ponad 53 metry. Pierwowzór rakiety to Długi Marsz-5, która swój pierwszy start miała w 2016 roku. Nowe rakiety zastąpiły przestarzałe. To część planu, który zakłada, że Chiny do 2030 roku staną się równym partnerem w kosmosie dla USA oraz Rosji.

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d46ndeg

Podziel się opinią

Share
d46ndeg
d46ndeg
Więcej tematów