ŚwiatChiny: wysoki dygnitarz usunięty z urzędu po oskarżeniach o korupcję

Chiny: wysoki dygnitarz usunięty z urzędu po oskarżeniach o korupcję

Wicedyrektor Narodowej Komisji Rozwoju i Reform (chińskiej agencji planowania) Liu Tienan został pozbawiony stanowiska i wydalony z Komunistycznej Partii Chin (KPCh) w związku z aferą korupcyjną, którą ujawnił dziennikarz.

Chiny: wysoki dygnitarz usunięty z urzędu po oskarżeniach o korupcję
Źródło zdjęć: © AFP | Ed Jones

08.08.2013 | aktual.: 08.08.2013 19:46

W trakcie śledztwa wyszło na jaw, że Liu brał łapówki i nadużywał swojej władzy - oświadczyła partyjna agencja antykorupcyjna.

Komisja dyscyplinarna partii podała do wiadomości tego samego dnia, że dokona konfiskaty "bezprawnie nabytego mienia" i przekaże sprawę prokuraturze. W oficjalnym oświadczeniu można przeczytać, iż Liu "wykorzystywał swoją pozycję; zarówno on, jak i jego rodzina przyjmowali ogromne łapówki".

Sprawa Liu Tienana stanowi w Chinach precedens, ponieważ występki urzędnika jako pierwszy w grudniu ub.r. na swoim mikroblogu nagłośnił Luo Changping, zastępca redaktora naczelnego magazynu "Caijing". Dziennikarz oskarżył polityka o utrzymywanie podejrzanych kontaktów z biznesmenami oraz pośredniczenie w udzielaniu ryzykownych kredytów.

- Liu Tienan jest najwyższym urzędnikiem państwowym, który został ukarany po oskarżeniach zamieszczonych przez kogoś w internecie. Ta sprawa stanowi przełom i będziemy obserwowali coraz więcej tego typu przypadków - zauważył politolog z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych w Pekinie Liu Shanying. Dodał, że władze muszą dostosowywać się do oczekiwań opinii publicznej, jeśli zarzuty zamieszczone w sieci nabierają odpowiednio dużego rozgłosu.

Choć chińscy oficjele dosyć często deklarują, że rozprawią się z szerzącą się w strukturach władzy korupcją, partia komunistyczna wolałaby w pełni kontrolować ten proces, by opinia publiczna nie poznała nieprzyzwoitych szczegółów nadużyć.

Walka z korupcją nabrała szczególnego znaczenia w kraju, odkąd w marcu urząd prezydenta Chin objął Xi Jinping. Polityk wielokrotnie obiecywał wykorzenienie procederu w łonie partii, której wizerunek osłabił skandal związany z żoną Bo Xilaia, uważanego za jednego z czołowych kandydatów do Stałego Komitetu Biura Politycznego KC KPCh, czyli do ścisłego kierownictwa chińskiego. Na skutek skandalu Bo wydalono z partii. Przywódca Chin jest zdania, że korupcja zagraża przyszłości państwa oraz samej KPCh.

Jak jednak ocenia Reuters, bez niezależnego sądownictwa walka z korupcją niemal na pewno spełznie na niczym, zwłaszcza że partia, choć obsesyjnie dąży do kontroli wszystkiego, nie wysyła żadnych sygnałów świadczących o zamiarze przeprowadzenia reformy aparatu sprawiedliwości.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)