Chiny rozdają "zielone karty"
Chiny poinformowały o zasadniczej
zmianie w prawie, otwierającej chiński rynek pracy dla
zatrudnianych na stałe obcokrajowców. Zmiana polega na oficjalnym
wprowadzeniu tzw. zielonych kart.
Karty umożliwiają pracującym w Chinach cudzoziemcom uzyskanie prawa pobytu, bez uciążliwej konieczności starania się co sześć miesięcy o odnowienie wizy pobytowej.
Nowe przepisy - podano w piątek w Pekinie - weszły w życie z dniem 15 sierpnia. Informując o zmianie, rzecznik chińskiego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, Hao Chiyong (czyt. hao cz'hy-jung) ocenił, że "jest to ważny krok, podjęty przez rząd chiński w ramach dostosowania kraju do wymogów globalizacji ekonomicznej, w procesie reformy i modernizacji gospodarki socjalistycznej".
Zielone karty - wynika z piątkowych doniesień agencyjnych na ten temat - będą wydawane przede wszystkim cudzoziemcom pełniącym ważne funkcje w Chinach. Brana będzie także pod uwagę "sytuacja rodzinna" zagranicznych pracowników, co oznacza głównie zgodę na zatrudnienie w Chinach osób pozostających w związkach małżeńskich z chińskimi obywatelami.
Otrzymanie zielonej karty umożliwi cudzoziemcom przebywanie na terenie Chin bez konieczności starania się o wizę pobytową. Nie wyjaśniono konkretnych kryteriów przyznawania karty ani tego, czy będzie ograniczona czasowo.
W 2001 roku szacowano, że w mających około 1 mld 250 mln ludności Chinach pracuje ponad 60 tysięcy cudzoziemców. Obecnie liczba ta z pewnością jest kilkakrotnie wyższa.