Trwa ładowanie...
16-07-2010 08:03

Chiny przygotowują się do wojny

Tajwański dziennik "The China Post" twierdzi, że Chiny podnoszą stopień gotowości bojowej na wypadek konfliktu na Półwyspie Koreańskim.

Chiny przygotowują się do wojnyŹródło: AFP, fot: Liu Jin
d4b369u
d4b369u

Spekulacje mediów, które podsumował w opublikowanym w czwartek artykule "China Post", wywołały podróże dwóch najwyższej rangi generałów, którzy w ubiegłym miesiącu dokonali inspekcji w wojskowym dystrykcie Shenyang w prowincji Liaoning.

Niespotykany ruch

Generałowie Guo Bosiong i Hu Caihou są wiceszefami Centralnej Komisji Wojskowej Chińskiej Republiki Ludowej, która sprawuje zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi Chin. Przewodzi jej sam prezydent Chin Hu Jintao. Prasa chińska, która informowała o dwóch kolejnych inspekcjach generałów zwróciła uwagę, że jest rzeczą niezmiernie rzadką, by w ciągu miesiąca dwaj przedstawiciele centralnej komisji odwiedzili ten sam region.

Generałom towarzyszyli w inspekcjach wysokiej rangi oficerowie.Gen. Xu dokonał też inspekcji floty w Dalian w północno-wschodnich Chinach, nad Morzem Żółtym, towarzystwie komandora marynarki wojennej admirała Wu Shenli.

Zdaniem China Post wizyty te oznaczają, że generalicja upewnia się, iż siły zbrojne Chin są w stanie wystarczającej gotowości bojowej, by stawić czoła zagrożeniom z Półwyspu Koreańskiego.

d4b369u

Niebezpieczeństwo i manewry

Według opinii analityka wojskowego, który udzielił wywiadu chińskiej telewizji Phoenix z siedzibą w Hongkongu, stan podniesionej gotowości wynika z dwóch przesłanek - pisze China Post - po pierwsze jest to reakcja na napięcie wywołane na półwyspie zatopieniem północnokoreańskiego okrętu Cheonan przez Phenian, po drugie przygotowania te uprzedzają amerykańsko- południowokoreańskie manewry, która mają się odbyć na Morzu Żółtym.

Chiny przewidują, że Pentagon wyśle w ten rejon lotniskowiec USS George Washington, co oznaczałoby że w zasięgu sił amerykańskich znalazłyby się chińskie miasta w pobliżu północnego wybrzeża, włącznie z Pekinem.

Co po Kimie?

China Post podkreśla też, że Chiny są zaniepokojone problemem sukcesji w Korei Płn. Podczas złożonej niedawno w Chinach wizyty, północnokoreański lider Kim Dzong Il miał prosić Pekin o udzielenie wsparcia jego najmłodszemu synowi Jong Unowi, którego Kim wyznaczył na następcę.

Chiny, choć niechętne perspektywie podtrzymania dynastii Kima, obawiają się destabilizacji w Korei Płn. jego śmierci - komentuje tajwański dziennik.

Biorąc pod uwagę skalę napięć na Półwyspie Koreańskim po zatopieniu Cheonan i obawy o ciągłość władzy w Phenianie, Chiny muszą być gotowe na każdą ewentualność, zwłaszcza militarnie - konkluduje The China Post.

d4b369u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b369u
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj