Trwa ładowanie...
09-07-2014 09:29

Chińskie mundury dla armii. Polscy producenci oburzeni

Już wkrótce do naszej armii trafią pierwsze mundury uszyte w Chinach - pisze "Polityka". Sprawa oburzyła krajowych producentów, którzy biją na alarm, apelując o uwzględnienie przy przetargach polskich interesów.

Share
Chińskie mundury dla armii. Polscy producenci oburzeniŹródło: army.mil.pl, fot: st. chor. sztab. Robert Duszeńko
d2lkw2c

Przetarg na ponad pół miliona kompletów umundurowania wart prawie 150 mln zł został rozstrzygnięty w połowie czerwca. Jeden z najbardziej łakomych kąsków tego wielkiego zamówienia przypadł firmie UNIFEQ Europe Sp. z o. o., powiązanej z chińskimi gigantami odzieżowymi.

UNIFEQ do 2016 roku uszyje dla polskiego wojska łącznie prawie 160 tys. mundurów polowych za niecałe 40 mln zł. "Polityka" pisze, że firma zdobyła kontrakt, bo zaproponowała najniższą cenę. Po raz pierwszy udało się ją zbić poniżej 200 zł za komplet, z czego cieszą się polscy wojskowi.

Tygodnik pisze jednak, że oburzeni są krajowi producenci, którzy uważają, że ważniejszy od ceny jest fakt, by pieniądze zostały w Polsce, wracając do budżetu w postaci podatków i składek. A oferta polskich zakładów miała być jedynie o 10 proc. wyższa niż propozycja Chińczyków.

d2lkw2c

Polskie przedsiębiorstwa przekonują, że ciężko jest im rywalizować z niskimi kosztami pracy w Państwie Środka. UNiFEQ odpowiada jednak, że konkurencja jest uczciwa i dobra dla wszystkich, bo dzięki temu ceny wyposażenia dla polskiej armii spadają. Firma pokazała się z dobrej strony przed rokiem, gdy wygrała przetarg na rękawiczki dla naszych żołnierzy, produkując je znacznie taniej bez straty na jakości.

"Polityka" zauważa, że chińskiej konkurencji udała się rzecz niemożliwa, bo zjednoczyła polskich konkurentów, którzy teraz planują startować razem w przetargach w celu obniżenia kosztów.

Kilka tygodni temu portal Defence24.pl pisał, że przy realizacji zamówienia dla polskiego wojska UNIFEQ współpracuje z dwoma chińskimi gigantami odzieżowymi - Ningbo Evergreen Knitting Co. oraz Zhenjiang Xinjian Textile Inc. Ten pierwszy szyje ubrania na potrzeby stu międzynarodowych marek odzieżowych, również tych uznanych, jak Zara, Calvin Klein czy Disney. Z kolei drugi koncern jest producentem materiałów tekstylnych, które są wykorzystywane przy produkcji mundurów dla chińskich sił zbrojnych, żandarmerii i służb porządkowych.

Źródło: "Polityka", Defence24.pl, WP.PL

d2lkw2c
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lkw2c
d2lkw2c
Więcej tematów