Chińczycy obchodzą Rok Koguta
W Chinach trwają obchody Roku Koguta. Od kilku dni miliony ludzi, jedzie na drugi koniec kraju, aby spożyć z rodziną kolację noworoczną z obowiązkowymi pierożkami.Na tradycyjną wędrówkę Chińczycy wybierają się każdego roku.
08.02.2005 | aktual.: 08.02.2005 14:47
Księżycowy Nowy Rok rozpoczyna się w Chinach w środę - 9 lutego - i będzie to zgodnie z tradycją chińską Rok Koguta.
Większość pracowników korzysta w tym czasie z tygodniowego urlopu i udaje się często na odległe krańce kraju do domów rodzinnych. Już na wiele tygodni przed świętami prawie niemożliwe było dostanie biletów na samolot czy pociąg. Na dworcach koczują tłumy, licząc na uzyskanie miejsca stojącego w pociągu. Media chińskie podały, że w drogę rusza pociągiem 145 milionów ludzi a samolotami - 12,6 milionów.
Starożytne wierzenia
Noworoczne święta - w komunistycznych Chinach zwane Świętem Wiosny - są też okazją powrotu do starożytnych wierzeń, związanych ze starożytnymi znakami chińskiego Zodiaku. Młode pary śpieszyły się z zawarciem związku w kończącym się o północy we wtorek Roku Małpy. Małżeństwo, zawarte w Roku Koguta uważane jest bowiem za nieszczęśliwe. Podobnie notowano też przypadki urodzeń dzieci w ostatnich dniach za pomocą cesarskiego cięcia, tak by rodziły się pod znakiem Małpy, a nie Koguta.
Nowy Rok tradycyjnie jest też okazją, by zasięgnąć opinii astrologów, którzy w tym okresie zbijają wielkie fortuny.
Najsłynniejsi przepowiadacze przyszłości w Hongkongu twierdzą, że nadchodzący rok będzie kontynuacją burzliwego Roku Małpy i chociaż nie należy spodziewać się takich tragedii, jak uderzenie tsunami w basenie Oceanu Indyjskiego, świat nękać będzie wiele kataklizmów jak tajfuny i trzęsienia ziemi. Większość tych niepomyślnych zdarzeń będzie mieć miejsce "na wschodzie" - zapowiadają futurolodzy.
Burzliwy Rok Koguta
Astrologowie w Hongkongu przypominają, iż Rok Koguta w przeszłości nieraz okazywał się burzliwy - w 1909 r. Japonia dokonała inwazji na Półwysep Koreański, w 1933 r. Hitler doszedł do władzy a w 1945 r. bomby atomowe spadły na japońskie miasta Hiroszimę i Nagasaki. Cytowany przez agencję AFP hongkoński mistrz geomancji (fengshui), Lee Sing-tong uważa, że rok 2005 nie będzie wyjątkiem pod tym względem.
Zdaniem astrologa, mistrza fengshui w trzecim pokoleniu, w marcu lub maju może dojść nawet do poważnego konfliktu chińsko- japońskiego. W Roku Koguta gospodarka światowa rozwijać się będzie wolniej.
W Hongkongu - poważnie - przewiduje się też, że w nowym roku - Roku Koguta - lider Korei Północnej Kim Dzong Il spotka się z nową sekretarz stanu USA Condoleezzą Rice i - zapała do niej poważnym uczuciem. Rice przekona Kima, by otworzył kraj dla zagranicznych turystów a instalacje jądrowe - dla inspektorów z Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.
Część astrologów przepowiada też nasilenie aktów terroru i lokalne niepokoje.
Cykl 12 znaków Zodiaku został stworzony w Chinach kilkaset lat przed naszą erą; pełny cykl trwa 60 lat i podzielony jest na 12- letnie okresy, z których każdy oznaczony jest symbolem innego zwierzęcia, ulubionego przez Buddę. Kolejność zodiakalnych zwierząt w chińskim cyklu ma - zgodnie z legendą - odpowiadać kolejności, z jaką odpowiedziały one na wezwanie Buddy.
Kogut jest bojownikiem, a także symbolem słońca i wiosny. Jednocześnie większość energii poświęca jednak spoglądaniu przez ramię i unikaniu niebezpieczeństw, także, by chronić swe stado. Zdaniem chińskich astrologów, większość Kogutów długo waży kluczowe decyzje, często ze szkodą dla siebie.
Urodzeni w Roku Koguta są jednak znani z tego, że potrafią przewidzieć niebezpieczeństwo. Są też prawdomówni, praktyczni, jednakże unikający ryzyka. Są dobrymi obserwatorami. Stają się doskonałymi prawnikami, chirurgami czy księgowymi.
Pod znakiem Koguta urodzili się m.in. Yoko Ono, Rod Stewart, Mia Farrow i Eric Clapton.