ŚwiatChińczycy krócej w kosmosie

Chińczycy krócej w kosmosie

Lot dwu chińskich
astronautów, planowany wstępnie na pięć dni, może zostać skrócony
do trzech - zapowiada hongkoński dziennik "South China
Morning Post". Zdaniem gazety, powodem nie byłyby sprawy
techniczne, lecz wymóg, związany z warunkami pogodowymi.

Chińczycy krócej w kosmosie
Źródło zdjęć: © AFP

Oficjalnie w Pekinie nie potwierdzono takiej informacji. Wcześniej oficjalnie zapowiadano, że lot potrwa 119 godzin (niepełne pięć dni), w czasie których pojazd Shenzhou VI 80 razy okrąży ziemię.

Rakieta nośna z kapsułą Shenzhou VI, z dwoma kosmonautami na pokładzie, została wystrzelona w środę z chińskiego centrum kosmicznego w Jiuquan na pustyni Gobi na północnym zachodzie Chin. Start przyspieszono ze względu na opady śniegu, zapowiadane przez synoptyków. Według planu kapsuła z dwuosobową załogą ma wylądować na ziemi na pustynnym obszarze regionu autonomicznego Mongolii Wewnętrznej.

Według pekińskich mediów, lot dwu astronautów - Fei Junlonga i Nie Haishenga przebiega normalnie, zgodnie z planem. Po piątym okrążeniu ziemi, astronauci dokonali korekty orbity i następnie przystąpili do zaplanowanych eksperymentów. Jak podano w czwartkowym komunikacie ośrodka lotów w Pekinie, eksperymenty te stanowić będą bazę techniczną dla przyszłych chińskich załogowych lotów w kosmos.

Następnym etapem ma być lot Shenzhou VII, prawdopodobnie w 2007 roku, w czasie którego astronauci wyjdą w przestrzeń kosmiczną. Dalszym celem chińskiego programu kosmicznego będzie budowa stacji kosmicznej, a także - około 2017 roku - wysłanie pojazdu badawczego na Księżyc.

W środę, w kilka godzin po wejściu na orbitę okołoziemską, astronauci rozmawiali ze swymi rodzinami - córka Nie Haishenga odśpiewała ojcu, kończącemu właśnie 41 lat, specjalną urodzinową piosenkę.

Pierwszy Chińczyk Yang Liwei poleciał w kosmos w październiku 2003 roku. Chiny stały się wówczas trzecim krajem (po Rosji i USA), który samodzielnie wysłał swoich astronautów w przestrzeń kosmiczną. Yang Liwei spędził w sumie w kosmosie 21,5 godziny. W czasie lotu jego statek kosmiczny Shenzhou okrążył Ziemię 14 razy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)