WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
armia
30-11-2004 (08:35)

Chilijska armia uznaje współodpowiedzialność za zbrodnie Pinocheta

Dowódca armii chilijskiej, generał Juan Emilio Cheyre, potwierdził po raz kolejny, iż armia uznaje swoją współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przeciwko prawom człowieka za czasów dyktatury gen. Augusto Pinocheta (1973-1990).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Cheyre na poniedziałkowym wiecu w Santiago odniósł się do raportu w sprawie haniebnych działań armii za rządów Pinocheta, opracowanego na zlecenie prezydenta kraju Ricardo Lagosa i przedstawionego społeczeństwu w ostatnią niedzielę.

Liczący 1200 stron prezydencki Raport w sprawie Tortur i Więźniów Politycznych został sporządzony na podstawie zeznań 35 tysięcy ofiar i świadków. Pracami kierował katolicki biskup Sergio Valech.

Lagos informował jednocześnie o odszkodowaniach, jakie rząd wypłaci dziesiątkom tysięcy ofiar, przede wszystkim więźniom, wobec których armia stosowała tortury.

WP

Z informacji agencji EFE wynika, że poszkodowani otrzymają dożywotnie renty w wysokości około 190 dol. miesięcznie, a także korzystać będą z preferencji, jeśli chodzi o dostęp do służby zdrowia, mieszkań i szkolnictwa.

Laogs zapowiedział skierowanie do parlamentu projektu ustawy, na podstawie której odszkodowaniami zostałoby objętych wiele tysięcy ludzi - ofiar tortur, stosowanych w więzieniach przez armię za dyktatury Pinocheta.

Polub WP Wiadomości
WP
WP