Trwa ładowanie...

Child Alert uruchomiony. Co to takiego, jak działa?

W poniedziałek policja uruchomiła Child Alert. Trwają poszukiwania 10-letniego Ibrahima porwanego w Gdyni. Kto i jak uruchamia Child Alert? Jak działa system?

Child Alert uruchomiony. Co to takiego, jak działa?Źródło: Policja, fot: Policja
d314z4m
d314z4m

Child Alert to międzynarodowy system alarmowy służący informowaniu o zaginięciu dzieci oraz nastolatków do 18 roku życia. W różnych krajach nosi inne nazwy, ale w każdym przypadku jego celem jest poinformowanie jak największej liczby osób o trwających poszukiwaniach. Systemem tym w Polsce zarządza Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji.

Kiedy uruchamia się Child Alarm?

Child Alarm nie jest uruchamiany w przypadku każdego zaginięcia. Żeby doszło do jego użycia, konieczne jest spełnienie następujących warunków:

  • Osoba zaginiona w chwili zaginięcia nie ukończyła 18 roku życia.
  • Istnieje uzasadnione podejrzenie, że osoba małoletnia jest ofiarą przestępstwa związanego z pozbawieniem wolności albo jej życie, zdrowie jest bezpośrednio zagrożone.
  • Uzyskano pisemną zgodę […] od rodzica albo opiekuna prawnego […] na rozpowszechnienie komunikatu, a w przypadku braku możliwości nawiązania kontaktu z rodzicem albo opiekunem prawnym uzyskano zgodę sądu rodzinnego i nieletnich.
  • Z posiadanych przez Policję informacji wynika, że rozpowszechnienie komunikatu może w realny sposób przyczynić się do odnalezienia małoletniej osoby zaginionej.
  • Uzyskane informacje są wystarczające do sporządzenia komunikatu.

Child Alert – procedura

Decyzję o tym, czy Child Alert zostanie uruchomiony, podejmuje CPOZ KGP po otrzymaniu wniosku od kierownika jednostki poszukiwania. Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji powiadamia kierownika komórki właściwej do koordynacji poszukiwań i identyfikacji osób Biura Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji (albo osobę przez niego wyznaczoną), który podejmuje decyzję o przygotowaniu komunikatu i uruchomieniu Child Alertu.

Koordynator CPOZ KGP przygotowuje komunikat i informuje o uruchomieniu Child Alert dyżurnego Komendy Głównej Policji. Ten przesyła komunikat do wszystkich jednostek Policji, a także Komendy Głównej Straży Granicznej oraz Komendy Głównej Straży Pożarnej.

d314z4m

Komunikat zostaje przesłany również partnerom (m.in. mediom) poprzez specjalną platformę.

Child Alert trwa maksymalnie 12 godzin od momentu rozesłania komunikatu. Może zostać uruchomiony ponownie, jeżeli pojawią się nowe istotne informacje w sprawie.

Child Alert w Polsce. Użyto go tylko 4 razy

Polska w procedurze Child Alert uczestniczy od 20 listopada 2013 roku. Dotychczas użyto jej tylko czterokrotnie. Po raz pierwszy została uruchomiona podczasposzukiwań 10-letniej Mai, którą porwał chory psychicznie ojciec w kwietniu 2015 roku. Kolejny przypadek uruchomienia Child Alert miał miejsce w listopadzie tego samego roku. Wówczas doszło do uprowadzenia 3-letniego Fabiana.

Child Alert został uruchomiony również w marcu 2019 roku. Wówczas doszło do porwania Amelki oraz jej matki.

d314z4m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d314z4m
Więcej tematów