Trwa ładowanie...
d4jmo09
irak

"Chemiczny Ali" opuścił szpital po ataku serca

Kuzyn i współpracownik irackiego dyktatora Saddama Husajna, zwany Chemicznym Alim, po ataku serca opuścił szpital, a jego stan jest stabilny - poinformował adwokat chorego.

Share
d4jmo09

Do szpitala 66-letni Ali Hasan al-Madżid trafił w sobotę, a we wtorek został zabrany do amerykańskiego więzienia w bazie Camp Cropper, w pobliżu międzynarodowego lotniska na peryferiach Bagdadu.

Adwokat Badie Aref Ezzat powiedział agencji AFP, że Ali pozostaje jednak pod obserwacją z powodu cukrzycy i problemów z sercem.

Ali Hasan al-Madżid został 24 czerwca 2007 roku skazany na karę śmierci za ludobójstwo na irackich Kurdach. We wrześniu iracki Sąd Najwyższy zatwierdził wyrok, uznając, że to właśnie Chemiczny Ali dał rozkaz zrzucenia w 1988 roku bomb chemicznych na kurdyjską Halabdżę. Bomby z mieszaniną gazu musztardowego i cyjanowodoru zabiły tam ok. 5 tys. ludzi.

Wyrok nie został jednak wykonany z powodu prawnych wątpliwości co do tego, kto ma podjąć decyzję w sprawie egzekucji.

d4jmo09

Pod koniec lutego iracka rada prezydencka - w skład której wchodzi prezydent Dżalal Talabani i dwóch wiceprezydentów - zaaprobowała ubiegłoroczny wyrok. Postanowienie rady oznacza, że wyrok winien być wykonany w ciągu 30 dni.

Al-Madżid został skazany na karę śmierci wraz z dwoma współpracownikami - byłym ministrem obrony Sultanem Haszimem al-Tai oraz byłym dyrektorem generalnym ds. operacji wojskowych Husajnem Raszidem al-Tikritim.

W przypadku tych dwóch skazanych w radzie prezydenckiej nie było zgody - padała opinia, iż podwładni Madżida nie powinni zostać straceni za wykonanie rozkazu przełożonego. Podobno prezydent Talabani uważa, iż przynajmniej al-Tai powinien być ułaskawiony w geście pojednania narodowego.

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d4jmo09

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jmo09
d4jmo09
Więcej tematów