"Chciałbym, aby z tej śmierci zrodziło się się lepsze życie"

Kilka tysięcy osób bierze udział w żałobnej mszy świętej, która w intencji tragicznie zmarłego 10 kwietnia w katastrofie pod Smoleńskiem posła PSL Leszka Deptuły rozpoczęła się w Mielcu (Podkarpackie). Nabożeństwo prowadzi biskup rzeszowski Kazimierz Górny. - Chcielibyśmy wierzyć, że ze śmierci pana prezydenta z małżonką, ze śmierci tragicznej naszego brata Leszka, ze śmierci naszych braci i sióstr pod Smoleńskiem zrodzi się nowe, lepsze życie w naszej ojczyźnie - mówił biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Wiesław Lechowicz

20.04.2010 | aktual.: 20.04.2010 18:08

W homilii biskup Lechowicz podkreślił, że pasją tragicznie zmarłego posła była służba społeczna.

- W jego postawie i słowach widać było uczciwość, jasność, zdecydowanie, merytoryczne przygotowanie, profesjonalizm i stanowczość w dążeniu do poprawy sytuacji - zaznaczył hierarcha.

Wierni, którzy nie zmieścili się w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy, obserwują przebieg mszy na telebimie ustawionym na dziedzińcu świątyni.

Na pogrzeb przybyli m.in. wicepremier Waldemar Pawlak, wiceminister Skarbu Państwa i lider podkarpackich struktur PSL Jan Bury, b. marszałek Senatu, marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik, przedstawiciele wszystkich klubów parlamentarnych.

Wicepremier i prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział podczas mszy żałobnej w intencji posła PSL Leszka Deptuła, że "zawsze z wielką godnością i powagą sprawował on swoje funkcje i zadania".

- Był człowiekiem, któremu wystarczyło powiedzieć, co jest do zrobienia, a on potrafił znaleźć sposoby, aby to najlepiej uczynić. Dzisiaj żegnamy cię i dziękujemy za wszelkie dobro, które uczyniłeś - podkreślił Pawlak nad trumną tragicznie zmarłego Deptuły.

Odnosząc się do katastrofy pod Smoleńskiem Pawlak zauważył, że "kiedy patrzymy na ten tragiczny moment, to czasami można się zastanowić, który obraz jest prawdziwy". - Czy ten sprzed ledwie dziesięciu dni, czy ten, który po tym tragicznym wydarzeniu pokazał prawdziwą duszę polskiego narodu. Kiedy bez pośredników, bez zniekształconego przekazu otworzyły się ludzkie serca, ludzkie umysły i zaczęliśmy mówić po ludzku o tych, którzy pielgrzymowali do Katynia i tam dokończyli swoją doczesną pielgrzymkę - zaznaczył Pawlak.

Wcześniej na placu przed kościołem Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbyło się modlitewne czuwanie przy trumnie z ciałem posła Leszka Deptuły.

Leszek Deptuła miał 57 lat. Był posłem Polskiego Stronnictwa Ludowego, wybranym w okręgu rzeszowskim. Z zawodu był lekarzem-weterynarzem. Był żonaty. Miał dwóch synów: Tomasza i Michała.

Wtorek to kolejny dzień, w którym żegnamy ofiary katastrofy prezydenckiego samolotu w Smoleńsku. Łącznie odbędzie się 21 pogrzebów, m.in. wicemarszałka sejmu Jerzego Szmajdzińskiego, szefa kancelarii prezydenta Władysława Stasiaka, dyrektora Protokołu Dyplomatycznego MSZ Mariusza Kazany, funkcjonariusza BOR Pawła Janeczka, Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)