Chcesz wjechać do USA? Zrobią ci zdjęcie i pobiorą odciski palców
Stany Zjednoczone zaczęły w
poniedziałek pobierać elektronicznie odciski palców i fotografować
przybyszów z większości krajów świata, aby w ten sposób utrudnić
terrorystom przedostanie się do USA samolotem lub
statkiem.
Na lotnisku w Atlancie uśmiechnięty minister bezpieczeństwa kraju Tom Ridge uścisnął dłonie grupce Chilijczyków, pierwszych podróżnych, których poddano tam nowemu systemowi kontroli.
Kontrowersyjną nową procedurę sprawdzania tożsamości, zarządzoną przez Kongres USA w odpowiedzi na zamachy terrorystyczne z 11 września 2001 roku, wprowadzono na 115 amerykańskich lotniskach i w 14 portach morskich. USA stały się zapewne pierwszym krajem w historii, rutynowo pobierającym odciski palców od przybywających podróżnych.
W ciągu roku tego rodzaju kontrolę będzie musiało przejść ponad 20 milionów osób. Początkowo nowe rygory dotkną niewielką liczbę przyjeżdżających, ale wzrośnie ona wyraźnie za kilka miesięcy, gdy programem obejmie się granice lądowe USA z Meksykiem i Kanadą, przez które przybywa ogromna większość turystów i innych cudzoziemców odwiedzających Stany.
Z nowej procedury sprawdzania tożsamości zwolnieni są jednak obywatele 27 krajów świata, głównie europejskich, przybywający na krótki pobyt w charakterze turystów lub w interesach. Nie muszą jej przechodzić także Kanadyjczycy, do których odnoszą się specjalne przepisy imigracyjne.
Na liście 27 krajów nie ma Polski, ale jest Słowenia, a także m.in. Australia, Austria, Francja, Hiszpania, Japonia, Niemcy, Portugalia, Szwecja, Włochy i W. Brytania. Ze względu na te wyjątki część analityków uważa, że głównym celem posunięcia władz USA jest poprawienie samopoczucia Amerykanów.
Wyjątki zmniejszają skuteczność nowego zabezpieczenia: posiadacz paszportu brytyjskiego Richard Reid, który w 2001 roku próbował wysadzić w powietrze samolot bombą ukrytą w bucie, przeszedłby nową linię kontroli nie niepokojony przez nikogo.
Nowa procedura nie spodobała się części podróżnych, a także niektórym krajom. Brazylia odwzajemniła się Stanom i już w zeszłym tygodniu zaczęła fotografować i pobierać odciski palców od obywateli USA, przybywających samolotami do Sao Paulo.
Osinachi Agwu, 30-letni bankowiec z Lagos (Nigeria), powiedział, że nowa procedura jest "instrumentem dyskryminacji ras pozaeuropejskich".