PolskaChcemy lustrować i dekomunizować

Chcemy lustrować i dekomunizować

Wzrasta poparcie dla lustracji i
dekomunizacji - podaje CBOS. 68% badanych jest za dalszym
sprawdzaniem związków ze służbami specjalnymi PRL osób pełniących
funkcje publiczne. Za wprowadzeniem zakazu ich pełnienia dla
wysokich rangą funkcjonariuszy PZPR oraz służb specjalnych PRL
opowiada się 56% ankietowanych.

04.03.2005 | aktual.: 04.03.2005 14:03

Według CBOS, poparcie dla lustracji jest dziś o 12 pkt proc. wyższe, niż pokazywały to badania z lat 1999 i 2002. Obecnie idea lustracji ma ponad trzykrotnie więcej zwolenników - jest ich 68% - niż przeciwników, których jest 20%. 12% nie ma zdania w tej sprawie.

Z badań wynika, że Polacy opowiadają się za rozszerzeniem obecnych procedur lustracyjnych m.in. o urzędników wyższego szczebla (87% wskazań), osoby pełniące kierownicze funkcje w spółkach Skarbu Państwa (78%), policjantów oraz oficerów wojska (76%), kierujących bankami (72%), radnych w gminie (68%), dziennikarzy (60%), księży (56%), naukowców z wyższych uczelni (53%).

"Wzrósł odsetek respondentów uważających, że lustracji powinni podlegać również ci, których obecna ustawa do tego nie obliguje" - komentuje CBOS. Rozszerzenie lustracji na niektóre z tych kategorii (ale nie np. księży) przewidują projekty nowelizacji lustracji złożone przez PiS i PO.

56% respondentów opowiada się za wprowadzeniem do polskiego prawa zakazu pełnienia przez 10 lat funkcji publicznych w administracji, państwowych spółkach i mediach dla wysokich rangą funkcjonariuszy PZPR i aparatu bezpieczeństwa PRL. 22% jest temu przeciwnych; tyle samo nie ma zdania.

"Poparcie dla idei dekomunizacji w Polsce w znacznym stopniu koreluje z poparciem wyrażanym dla lustracji" - napisano w komunikacie CBOS. Większość popierających dekomunizację (85%) to bowiem zwolennicy lustracji.

Badanie przeprowadzono 4-7 lutego na reprezentatywnej próbie losowej 1070 dorosłych Polaków.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)