Chcą wyburzyć polski pomnik w Katyniu. To zemsta za poparcie dla Ukraińców
Członkowie rosyjskiej Dumy i przedstawiciele szeregu organizacji poparli inicjatywę zburzenia polskiej części pomnika w Zespole Cmentarno-Muzealnym w Katyniu. W ten sposób Rosja miałaby się zemścić na Polakach za poparcie dla Ukrainy.
04.03.2022 10:13
Apel o zburzenie polskiej części pomnika w Katyniu został skierowany do rosyjskiego rządu, o czym donosi dziennik "Kommiersant". Jego autorami są dyrektor smoleńskiego studia "Prosveschchenie" Aleksander Statsuru, szef funduszu powierniczego "Pojednanie" Walery Szargajew i działacz twerski Maksym Kormuszkin.
Apel został też poparty przez deputowanych do Dumy, Anatolija Wassermana i Aleksieja Czepa, a także komunistycznych deputowanych do smoleńskiej Dumy Obwodowej, w tym pierwszego sekretarza komitetu regionalnego KPZR Walerego Kuzniecowa.
Kara za postawę Polaków
Inicjatywa przewiduje całkowity demontaż polskiej części pomnika w Katyniu. Natomiast miejsca pochówku polskich obywateli miałyby pozostać nietknięte.
Apel został wysunięty ze względu na poparcie przez Polskę Ukrainy, po tym jak Rosja rozpoczęła wojnę w Ukrainie. Inicjatorzy apelu odwołują się do rzekomego "wrogiego zachowania współczesnej marionetkowej Polski, jej rusofobicznej polityki, publicznego poparcia dla nazistowskiej Ukrainy i dostarczenia broni oraz aprobaty polskiego rządu dla wszelkich środków skierowanych przeciwko Rosji". Warto w tym miejscu zaznaczyć, że argument o "nazistowskich władzach w Kijowie" jest powtarzany przez Władimira Putina.
W świetle ostatnich wydarzeń autorzy apelu domagają się zrewidowania historii Katynia i dostosowanie jej "do prawdy historycznej, prawa, sprawiedliwości i zdrowego rozsądku".
Nie wszyscy się zgadzają
Rosyjski dziennik zaznacza jednak, że inicjatywa nie spotkała się z jednoznacznym poparciem. Projekt budzi wątpliwość zwolenników organizacji patriotycznych. Z kolei były szef Rosyjskiego Wojskowego Towarzystwa Historycznego Władimir Kononow uważa, że wokół Katynia wciąż jest wiele nieścisłości. Dodaje przy tym, że nie powinno się walczyć z pomnikami zmarłych. Nie zgadza się więc na pomysł wyburzenia polskiej części pomnika.
Źródło. gazeta.pl